Merkez Bankası Mayıs Faiz Kararı Sonrasında Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum Ne?

TCMB Mayıs 2021 PPK toplantısı ile politika faiz oranı yüzde 19 seviyesinde sabit tutulmuştu. Açıklanan faiz kararının sonrasında bankalardan ilk faiz güncellemesi geldi. Peki, konut kredisi faiz oranı yükseldi mi, düşecek mi, en uygun kredi veren banka hangisi?

Merkez Bankası Mayıs Faiz Kararı Sonrasında Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum Ne?

Bankaların konut kredisi faiz oranları güncellendi. Merkez Bankası tarafından açıklanan politika faiz oranı kararı sonrasında ne yazık ki bazı bankalar kredi faiz oranlarını yükseltti. Devlet bankalarının konut kredisi faiz oranları sabit tutulurken bazı özel bankalarda ise yukarı yönlü hareketlilik yaşanması dikkat çekti. 

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Bankaların konut kredisi faiz oranları Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklanan faiz kararı sonrasında beklendiği üzere güncellendi. Yapılan güncellemede kamu bankaları bir değişikliğe gitmezken özel bankaların bazılarında ise ne yazık ki faiz oranlarında yaşanan yükseliş devam etti. 

Kredi çekerek ev sahibi olmak her geçen gün biraz daha zorlaşmaya devam ederken en uygun konut kredisi veren banka Vakıfbank olurken en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,32 olarak korundu. En düşük konut kredisi veren kamu bankası bu oran ile Vakıfbank olurken en düşük konut kredisi veren özel banka ise 1,39 konut kredisi faiz oranı ile Akbank oldu. 

En yüksek konut kredisi faiz oranı ise yüzde 2,09 olurken en yüksek konut kredisi faiz oranı uygulayan banka ise bu oranı uygulayan HSBC Bank ve Şekerbank oldu.

DEVLET BANKALARININ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜZDE KAÇ?

Kamu bankası statüsünde hizmet veren Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı için yüzde 1,37 seviyesini uygularken Halkbank konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1,38 olarak korundu Vakıfbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1,32 olarak revize edilirken, Vakıfbank kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı yüzde 0,93 ve Vakıfbank yeşil ev konut kredisi kampanyası faiz oranı ise yüzde 1,25 olarak ilan edildi.

Yorumlar (0)