Müteahhitler Birliği Açıkladı: Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank 0.64 Konut Kredisi Kampanyası Geri Mi Dönüyor?

Pandeminin etkisi, yükselen konut kredisi faiz oranları ve konut fiyatları vatandaşın konuta olan talebini de düşürdü. Açıklanan rakamlara göre 2020 yılının ilk çeyreğine oranla 2021 yılının ilk 3 aylık döneminde konut satış rakamları yüzde 22 oranında ciddi kayıp yaşarken müteahhitlerden yeni çağrı geldi. Yeniden düşük faizli konut kredisi kampanyası gelir mi, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 0.64 faizli konut kredisi verecek mi, konut hesabı desteği artacak mı, yeni gayrimenkul finansman modelleri gelecek mi, yeni kampanyalar gelir mi?

Müteahhitler Birliği Açıkladı: Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank 0.64 Konut Kredisi Kampanyası Geri Mi Dönüyor?
Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ağır ekonomik sonuçlar doğururken yaşanan dalgalanmadan en olumsuz etkilenen sektörlerin başında inşaat ve gayrimenkul sektörü yer alıyor. Özellikle de kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş konuta olan talebi vururken müteahhitler tarafından konu hakkında önemli açıklamalar yapıldı.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından yayımlanan Nisan ayına ait İnşaat Sektörü Analiz Raporu ile kısa vadede çok acil olarak düşük faizli kredi kampanyası talep edilirken orta vadede ise alternatif gayrimenkul finansman modeli üretilmesi talep edildi.

KAMU BANKALARI 1 SENE ERTELEMELİ 0.64 FAİZLİ KONUT KREDİSİ DESTEĞİ SAĞLAMIŞTI! 

Hatırlanacağı üzere pandemi nedeni ile 2020 senesinde de konut sektörü büyük bir kriz yaşamış, durma noktasına gelen konut satışlarını desteklemek amacı ile kamu bankaları üzerinden Haziran ayında özel konut kredisi destek kampanyası düzenlenmişti. Bu kampanya kapsamında Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden ilk 1 senesi ödemesiz dönemli olmak üzere yüzde 0.64 faiz oranı ile konut kredisi desteği sağlanmış, Haziran ayında artan konut satış rakamları Temmuz ayında tüm zamanların en yüksek satış rakamına ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştı.

Süreçte konut fiyatlarında sert yükseliş yaşanmış, dolar kuru, altın fiyatları ve enflasyon rakamlarında yaşanan yukarı yönlü hareketlilik sonrası Merkez Bankası piyasaya müdahale etmiş, parasal genişleme politikasından parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapılarak faiz oranlarında müdahale edilmişti. Yükselişe geçen kredi faiz oranları cep yakmaya başlarken ne yazık ki psikolojik eşik olarak kabul edilen yüzde 0.99 eşiği aşılmıştı. Bugün gelinen noktada kamu bankaları tarafından en düşük konut kredisi faiz oranı Vakıfbank sarı panjur konut kredisi paketinde uygulanan yüzde 1,32 oranı oldu.MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ AÇIKLADI: YENİ KREDİ DESTEĞİ TALEP EDİLDİ!

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından açıklanan son rakamlara göre konut satış rakamları ilk 3 aylık dönemde yüzde 22 oranında düşüş yaşarken hem konut satış rakamlarında yaşanan düşüş, hem inşaat sektöründe nakit akışında yaşanan bozulma hem de girdi maliyetlerinde meydana gelen büyük artış sektörü yeni bir krizin eşiğine sürükledi.

Türkiye'nin lokomotif sektörleri arasında yer alan ve pek çok alt sektörü besleyen inşaat sektörünün acilen desteklenmesi gerektiği belirtilen raporda mümkün olan en kısa sürede yeni bir destek kredisi kampanyası çağrısı gelirken bu kampanyanın ardından ise kalıcı olacak yeni bir alternatif gayrimenkul finansman modeli geliştirilmesi talep edildi.

Yayımlanan raporda "Bu çerçevede özellikle ilk el konut satışlarına yönelik düşük faizli tüketici kredisi kampanyalarının hayata geçirilmesinin sektörün desteklenmesi açısından önemli olduğu belirtilmektedir. Daha uzun soluklu olarak ise konut segmentindeki canlanmanın pek çok sektörde canlandırıcı etkisi dikkate alınarak alternatif gayrimenkul finansman modelleri geliştirilmesi ve özellikle dar gelirliler için konut hesabı uygulamasının etkin hale getirilmesi önerilmektedir" ifadelerine yer verildi.

KAMU BANKALARI YENİDEN 0.64 FAİZ ORANI İLE KONUT KREDİSİ VERİR Mİ, YENİ DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ KAMPANYASI GELİR Mİ?

Süreçte gözler kamu bankalarına çevrilirken 1 sene ertelemeli kredi verilmesinin oldukça uzak bir ihtimal olduğu belirtilirken göreve gelen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun bu tip destek kredilerine daha sıcak baktığı belirtiliyor. Kamu bankaları üzerinden düşük faizli kredi desteği için umutlar artarken gözler banka yönetimlerine ve yapılacak açıklamalara çevrildi.

Devlet bankaları pandemi döneminde de benzer destek kampanyalarına imza atmış, hem ekonominin yeniden hareketlenmesini sağlamış hem de ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara düşük faizli kredi desteği sağlayarak vatandaşın kötü gün dostu olduklarını bir kere daha göstermişlerdi. Uzun vadede ise Emlak Katılım Bankası üzerinden yapı tasarruf sandığı adı altında yeni bir finansman modeli geliştirilerek uzun vadeli konut yatırımının teşvik edilmesi bekleniyor.

Emlak365.com - ÖZEL HABER
Yorumlar (0)