Nihat Hatipoğlu Açıkladı: Konut Kredisi Çekerek, Faizle Ev Almak Caiz Mi, Günah Mı?

Ev sahibi olmak isteyen ancak bunun için yeteri kadar nakit para birikimi bulunmayan kişiler konut kredisi çekerek ev sahibi olmayı tercih ediyor. Peki, konut kredisi çekerek ev sahibi olmak, faizle konut satın almak caiz mi, haram mı, günah mı?

Nihat Hatipoğlu Açıkladı: Konut Kredisi Çekerek, Faizle Ev Almak Caiz Mi, Günah Mı?
Yükselen konut fiyatları ev sahibi olmayı her geçen gün zorlaştırmaya devam ederken süreçte vatandaş konut kredisi çekerek ev sahibi olmayı tercih ediyor.

Uzun yıllar kira ödemek yerine bankaya faiz ödeyerek ev sahibi olmayı tercih eden kişilerin sayıları artarken faizle ev sahibi olma konusunda ise faizin dinen haram olması nedeni ile tartışmalar da yaşanıyor.

FAİZLE EV ALMAK, KONUT KREDİSİ ÇEKEREK EV SAHİBİ OLMAK CAİZ Mİ?

Konu hakkında özel bir televizyon kanalında yayımlanan canlı yayına katılan ve kredi çekmeden ev sahibi olmakta zorlanan bir kişinin sorusunu yanıtlayan Nihat Hatipoğlu kredi "Oturduğumuz evimiz bize küçük geliyor. Nüfusumuz oldukça kalabalık. Ama yeni ev satın almak için yeterli kadar nakit para birikimim yok. Bu nedenle kredi çekmek zorundayım ama bu günah olur mu?" sorusunu yanıtladı.

Nihat Hatipoğlu "Biz faizin her türlüsüne tabi ki haram olduğu için karşıyız. Allah bir şeylere faize bulaşmadan problemlerini halledenlerden eylesin. Kredi işi zor iş. Bankalar zaman zaman bankalar kızmasın bize ben kendi görüşümü söylüyorum. Bankalar kendi işlerini yapmaya devam etsinler, edecekler zaten. Bankalar bazen insafsızca hareket ediyorlar.BANKALAR İNSAFSIZCA HAREKET EDİYORLAR! 

Bankalar bazen insafsızca hareket ediyorlar. Bir adam bir ellerine düştü mü kurtulması mümkün değil. Ancak ahirette ellerinden kurtulur herhalde. Birde bir banka gayrimenkul satışına çıktı mı bakıyorsunuz yüzlerce daire var. Çünkü o dairelerin büyük bir çoğunluğu kredi ile alınmış, kredi borcu ödenemediği için bankalar el koyup satıyorlar.

Bizim tavsiyemiz faize bulaşmadan gücün yettiğince, başka yollarca, borç olabilir, akrabalardan olabilir, faizsiz bir sistemin işlediği bir sistem varsa bu sistemi tercih edin. Banka malı alsın, size satsın, üzerine kar payını da koysun size satsın. Kişi hayatına malolacak bir zorunluluk içerisine düşmeden faiz ile ev sahibi olmak için biz fetva veremeyiz" dedi.
Yorumlar (0)