Ocak Ayında Yükselen Faiz Oranları Sonrasında İpotekli Konut Satış Rakamları Çakıldı!

Haziran ayında yüzde 0.64 seviyesi ile tüm zamanların en düşük seviyesini gören konut kredisi faiz oranları ardından Merkez Bankası tarafından alınan kararlar ile yönünü yukarı çevirmişti

Ocak Ayında Yükselen Faiz Oranları Sonrasında İpotekli Konut Satış Rakamları Çakıldı!
Haziran ayında yüzde 0.64 seviyesi ile tüm zamanların en düşük seviyesini gören konut kredisi faiz oranları ardından Merkez Bankası tarafından alınan kararlar ile yönünü yukarı çevirmişti. Dolar kuru ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişi kontrol altına almak için yapılan müdahaleler ile kredi faiz oranları da yükselişe geçmişti.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞ RAKAMLARI OCAK AYINDA YÜZDE 74 ORANINDA DÜŞTÜ! 

Yapılan müdahaleler sonrasında konut kredisi faiz oranları Ocak ayında yüzde 1.35 seviyesini görürken yaşanan yükseliş vatandaşın kredi talebini de olumsuz etkiledi. Konut kredisi faiz oranında psikolojik eşik olarak kabul edilen yüzde 0.99 seviyesinin oldukça üzerine çıkan oranlar ipotekli konut satış rakamları da olumsuz yansıdı.

Açıklanan verilere göre Türkiye genelinde 2021 yılının Ocak ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 74,6 gibi son derece büyük bir oranda düşüş gösterdi ve 10 bin 732 adet olarak gerçekleşti. Yaşanan düşüşün ardından konut satış rakamları da geriledi.İpotekli konut satışı rakamları içerisinde en yüksek pay 2 bin 338 adet ipotekli konut satış işleminin yapıldığı İstanbul'da yüzde 21,8 oranındaki pay ile gerçekleşti. İpotekli konut satış rakamının en düşük olduğu il ise Ocak ayında sadece birer ipotekli konut satışı yapılan Ardahan ve Bayburt oldu. Hakkari ve Şırnak ise hiç ipotekli konut satışı yapılmayan iki il olarak kayıtlara geçti.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

Ocak ayında Türkiye genelinde 70 bin 587 adet konut satışı yapılırken hem ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar hem de konut sektörü faiz indirimi müjdesi beklemeye başladı.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklama ile enflasyon rakamlarında anlamlı bir düşüş olmadığı sürece Politika Faiz Oranı indirimi yapılmayacağı ilan edildi. Bu nedenle enflasyon rakamlarında tek haneli rakamlara düşüş olmadan bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında büyük bir faiz indirimi yapılması beklenmiyor.

Emlak365.com
Yorumlar (0)