Remzi Özdemir'den Şok Müteahhit Lobisi İddiası: Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Doları bilen adam olarak adını duyuran ekonomist Remzi Özdemir konut kredisi faiz oranları için yeni tahminlerini duyurdu. Konut kredisi faiz indirimi beklentisini eleştiren Özdemir faiz çılgınlığı olarak nitelendirdiği Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi kampanyası için mümkün değil değerlendirmesini yaparken bu faiz oranları ile konut kredisi çekilir mi, ev sahibi almak mantıklı mı sorusuna da yanıt verdi.

Remzi Özdemir'den Şok Müteahhit Lobisi İddiası: Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Bankaların konut kredisi faiz oranları rekor seviyelere ulaşırken düşen konut satış rakamları sonrasında yeni konut kredisi destek kampanyası beklentisi oluşmutu. Hatırlanacağı üzere 2020 yılında pandemi nedeni ile konut satış rakamları durma noktasına gelmiş, inşaat sektörü büyük darbe yemişti. 

Yaşanan düşüşün ardından yeni normale geçiş döneminde devlet bankaları tarafından destek kredisi verilmiş, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından ilk 1 senesi ödemesiz dönemli yani 12 ay ertelemeli olarak yüde 0.64 faiz oranı ile konut kredisi vermişti. 

DOLARI BİLEN ADAM REMZİ ÖZDEMİR'DEN KONUT KREDİSİ FAİZ İNDİRİMİ TAHMİNİ! KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ?

Dolar kuru hakkında yapmış olduğu başarılı tahminler ve nokta atışları ile adını duyuran ekonomist Remzi Özdemir Türkiye'nin başına gelen tüm ekonomik sorunların ana nedenini hükümetin inşaat sektörüne verdiği destekler olduğunu savunarak bugünkü köşe yazısında konuya değindi. 

Konut satış rakamlarında yaşanan her düşüşün ardından hükümet tarafından destek kredisi verilmesini eleştiren Remzi Özdemir verilen son destek kredisinin ardından kamu bankalarının karlılık oranlarında sert düşüşler yaşandığını belirterek konut kredisi faiz oranlarının ise son dönemde aşırı yükseldiğini dile getirdi. 

BU ORTAMDA VE BU FAİZ ORANLARI İLE KONUT KREDİSİ ÇEKEREK EV SAHİBİ OLMAK MANTKILI MI?

Yaşanan yükselişin ardından kağıt üzerinde kredi faizleri düşük görünse de aslında bankaların vatandaşa ek ürünler ile daha yüksek maliyetler çıkardığını belirterek bu kredi faizleri ile ortamda konut kredisi çekerek ev sahibi olmanın akıl karı olmadığını söyledi. 

ZİRAAT BANKASI, HALKBANK VE VAKIFBANK İNDİRİMLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI BAŞLATACAK MI?

Kredi faiz oralarında yaşanan yükselişin ekonomiyi olumsuz etkilediğini ve faiz indirimi yapılması gerektiğini belirten Özdemir ancak faiz indiriminin konut kredisi için değil üretim için yapılması gerektiğini söyledi. Kurtarılan her müteahhidin finanse edilmesinin vatandaşın cebinden çıktığını belirten Özdemir Türkiye'nin yeni bir konut kredisi faiz indirimi çılgınlığını daha kaldıracak ekonomik gücü olmadığını belirterek "kimse yeni bir faiz indirimi çılgınlığı beklemesin" diyerek faiz indirimi yapılamayacağını iddia etti.

Yorumlar (0)