Son Dakika Kredi Haberi! Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranı Yükseldi

Hızla yükselen kredi faiz oranları sonrası ev sahibi olmak isteyen vatandaş büyük bir hayal kırıklığı yaşarken ne yazık ki kamu bankaları bir kere daha kredi faiz oranlarını yükseltti. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ikinci el konut kredisi kullanmak isteyen kişilere uygulamış olduğu faiz oranı rakamını bir kere daha yukarıya çekti. Sıfır konut kredisi faiz oranı için uygulanan yüzde 0.64 oranı ise korundu. Gelen son dakika haberi detayları haberimizde...

Son Dakika Kredi Haberi! Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranı Yükseldi

Pandemi döneminde diğer ülkelerde olduğu gibi alınan karantina tedbirleri ekonomik olarak Türkiye'de de büyük bir ekonomki kayıp yaşanmasına neden olmuştu. 

1 Haziran 2020 tarihi itibari ile Türkiye yeni normale geçiş yaparken ekonomide yaşanan kayıpların telafi edilebilmesi amacı ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından tarihi kredi paketi kampanyası başlatılmıştı. 

EV SAHİBİ OLMAK İSTEYENLERE KAMU BANKALARI UCUZ KREDİ VERMEYE BAŞLAMIŞTI! 

Düzenlenen kampanya kapsamında kamu bankaları ev, araba sahibi olmak isteyenlere, ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenlere tatile gideceklere ucuz kredi vermeye başlamıştı. 

Düzenlenen kampanya sonrasında konut satış rakamları Haziran ayında yüzde 200 artış yaşamış, ipotekli satış rakamları tarihi rekor kırmış, konut sektörü 190 bin satış barajını aşarak büyük bir başarıya imza atmıştı. 

Ancak TÜİK tarafından açıklanan satış rakamları müteahhitleri rahatsız etmiş, vatandaş sıfır konut almak yerine tercihini daha ucuz olması nedeni ile ikinci el konuttan yana kullanınca yeni destek talepleri peş peşe gelmişti. 

Bunun üzerine kamu bankaları ilk yapmış oldukları güncellemede yüzde 0.74 olarak uygulanan ikinci el konut kredisi paketinde faiz oranını yüzde 0.79 seviyesine çekmiş, ardından ise 180 ay olarak belirlenen kredi vadesini 120 ay olarak açıklamış ve 1 sene kredi erteleme imkanını ortadan kaldırmıştı. 

Vatandaşın ikinci el konuta olan ilgisi azalmayınca ne yazık ki bugün bir güncelleme daha yapıldı ve ikinci el konut kredisi faiz oranı yine yükseldi. 

ZİRAAT BANKASI, HALKBANK VE VAKIFBANK KAMPANYALI KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI 2.EL KONUT İÇİN YÜZDE 0.87 SEVİYESİNE ÇIKARTILDI

Yapılan son güncelleme ile ne yazık ki ucuz ev sahibi olmak isteyen kişileri üzecek bir gelişme yaşandı ve ikinci el konut kredisi faiz oranı yüzde 0.79 seviyesinden yüzde 0.87 seviyesine çekildi. 

Kamu bankaları faiz oranlarını güncellerken 100 bin lira konut kredisi kullanan bir kişinin aylık taksit ödemesi ikinci el konutlar için bin 345,99 lira oldu. Sıfır konut kredisi için ise yüzde 0.64 faiz oranı ile 180 ay vadeli kredi desteği sunulmaya devam ediyor. 

Aynı tutarda krediyi sıfır konut almak için çeken bir kişinin aylık ödemesi ise bin 196,43 lira olarak gerçekleşti. Yani ikinci el konut alan vatandaş bankaya aylık 150 lira, 120 ay vadeli konut kredisi paketinde ise toplamda 18 bin lira daha fazla para ödeyecek. 

Emlak365.com

Yorumlar (5)
Osman 6 ay önce
Yine faizler yükseldi yazıklar olsun yapılandırma yapmadınız
Yvz 6 ay önce
Sana birdaha oy atarsam ellerim kırılsın akp bu kadar madur ettin ya bizleri yazık günah
Mustara 6 ay önce
Anlaşılan bu hükümet bize yapılandırma yapmayak. Bu ayrımcılığın hesabını ssndikta sormaz isek namerd olalım.
Zehra 6 ay önce
İhtıyaç kredilerınde neden sure uzatılöıyor insanlarız rahatlasın hep ev kredileri duşunuluyor
Ömer 6 ay önce
Dolar olmuş 7.30 AKP hükümeti daha Hayaller peşinde düşük faizle halka para dağıtmaya çalışıyor Bu kamu bankalarının bir gün gelecek geriye dönük alamayacağı bu paraları kimden geri tahsil edecek