Sonbaharda Yüksek Faizle Kullanılan Konut Kredileri 2021'de Yapılandırılır Mı?

Önümüzdeki dönemde konut kredisi yapılandırmaları nasıl olacak? 2021 yılında konut kredisinde yeni yapılandırma imkanları sunulacak mı? Devlet bankaları ile özel bankaların konut kredisi yapılandırma detayları 2021 yılı konut kredisi yapılandırma değerlendirmeleri.

Sonbaharda Yüksek Faizle Kullanılan Konut Kredileri 2021'de Yapılandırılır Mı?

Emlak sektörü Ağustos ayının belli bir bölümünden itibaren durağanlaşmaya başladı.

Bu dönemde konut fiyatlarında belli oranlarda indirimler yaşanırken önümüzdeki günlerde bu indirim oranlarının artması bekleniyor. Peki bu süreçte indirimli fiyatlarda yararlanmak isteyenlere nasıl oranlar sunuluyor. 

KONUT KREDİSİ ORANLARI ARTTI

Emlak sektöründe oluşan durağan dönemin en önemli nedeni konut kredisi faiz oranlarının çok yükselmiş olması. 

Öyle ki müşteriler yaz aylarının ilk döneminde yüzde 0.64 aylık faiz oranı sıfır ev, yüzde 0.74 aylık maliyet ile ikinci el konut kredisi kullanabiliyorlardı. Ekim ayı itibariyle konut kredisi faiz oranları ise yüzde 1.20 bandı seviyesine çıktı.

Devlet bankalarında en düşük oran yüzde 1.19 seviyesinde olurken çok sayıda özel banka bu dönemde aylık yüzde 1.30 ile konut kredisi imkanı sağlıyor. Konut kredisi maliyetlerinde yaşanan yüksek oranlı artış ise kredi kullanımlarında ki en önemli engel oluyor. 

YAPILANDIRMA GELECEK Mİ?

Bu dönemde en merak edilen soru ise Ekim ayında konut kredisi kullanırsam ileriki dönemde yapılandırma yapılır mı?

Faiz oranlarının gelecekteki durumu ekonominin gidişatına bağlı olarak değişecek. Ekonomide taşların yerine oturması ve dolar, euro kurlarında sabit seyrin yakalanması durumunda Merkez Bankası'nın düşük faiz politikasına devaem etmesi bekleniyor. 

Bu beklenti kaşılık bulursa bankaların kredi faiz oranları düşecek. Bankaların ilk etapta yüzde 0.99'a daha sonra ise ekonomi duruma göre kredi faizlerini daha düşük seviyeye indirme durumları var. Ancak bu faiz indirimi yapılandırma anlamına gelmiyor.

Yaz aylarında devlet bankaları düşük faiz oranıyla kredi yapılandırması yapmadı. Ancak İş Bankası başta olmak çok sayıda banka müşterilerine kredi yapılandırması sağladı. İş Bankası'nın sağladığı kredi yapılandırma oranı ise yüzde 0.87'ydi. Bu çerçevede önümüzdeki dönemlerde faizlerin düşmesi sağlanırsa bankalardan kredi faiz indirimleri gelmesi yüksek ihtimal. Ancak yapılandırma kararı tamamen bankalara ait.

Emlak365.com

Yorumlar (0)