Türkiye İş Bankası GM Adnan Bali Açıkladı! Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali 2018 yılını değerlendirirken 2019 yılından da bankacılık sektörü olarak beklentilerini açıkladı.

Türkiye İş Bankası GM Adnan Bali Açıkladı! Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali 2018 yılını değerlendirirken 2019 yılından da bankacılık sektörü olarak beklentilerini açıkladı. Bali kredi faiz indiriminin süreceğini söyledi.

2018 yılında Türkiye'nin son derece zorlu bir süreçten geçtiğini belirten Bali 2019 yılında ise açılan yaraların kapatılacağı bir yıl olacağının altını çizdi. 2019 Yılında Enflasyon Düşmeye Devam Edecek! Bali açıklamasında 2019 yılında enflasyonun düşmesini beklediklerini söyleyerek Cari açıktaki daralma eğiliminin de ihracatın ve turizm gelirlerinin performansına bağlı olarak devam etmesini bekliyoruz. Eylül ayında açıklanan Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP), enflasyon ile mücadeleye destek vermek üzere kamunun tasarruf artırıcı önlem uygulayacağı açıklandı.Söz konusu politikaların uygulanmasındaki kararlılık ve baz etkisinin de yardımıyla 2019 yılının ikinci yarısından itibaren enflasyonda bir düşüş olacağını öngörüyoruz. Geçmişte kamu kesimi ve finans sektörünün kendisinin bir sorun olduğu dönemleri hatırlayacak olursak, bugünün öncekilerden en temel farkı bankacılık sistemi ve kamu kesiminin görece kuvvetli olması. Bu, şu anda içinden geçtiğimiz süreci yönetme bakımından bize bazı imkanlar ve opsiyonlar da sunuyor" dedi. 2019 Yılının İkinci Yarısında Kredi Faiz Oranları Düşecek, Kredi Kullanım Miktarı Yükselecekİş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali "Sektörün ekonomik büyümeyi hangi ölçüde destekleyebileceğinde karlılığı ve öz kaynaklarını karlılık yoluyla besleyebilme imkanları belirleyici olacak. İkinci yarıda bilançolar tekrar sağlıklı büyüme trendine girebilir. 2019 yılındaki ekonomide dengelenme sürecinde, bilançomuzu dinamik olarak yönetmeye devam edeceğiz. Bu konjonktürde önceliğimiz; karlılığımızı ve sermaye gücümüzü koruyarak geliştirmek, aktif kalitesini odağımızda tutmak olacak.Sürdürülebilirlik ve karlılık hedeflerimiz doğrultusunda kurumsal etkinlik ve verimliliğimizi destekleyen geleceğe dönük projelere yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bunlar sadece İş Bankası olarak değil, İş Bankası Grubu olarak tüm iştirak ve ortaklıklarımızla birlikte gözeteceğimiz öncelikler olacak.  Ekonominin yeniden dengeleneceği bu dönemde, değişen koşullara ve ortaya çıkacak risklere hızlı tepki verebilen, esnek ve proaktif stratejiler izleyecek, bilançomuzu dinamik olarak yöneteceğiz.Özellikle 2019’un ikinci yarısından itibaren öngördüğümüz şekilde ekonomik aktivitenin hız kazanması, enflasyon ve faiz oranlarında normalleşmenin belirginleşmesi halinde, hem yatırım hem de tüketim perspektifinde ertelenmiş talebin gerçekleşmesiyle kredi hacmindeki artışın ivme kazanması söz konusu olabilecek. Bu süreçte de KOBİ/küçük işletmeler öncelikli olmak üzere tüm reel sektörün ve hane halkının finansal ihtiyaçlarını yaygın bir şekilde karşılamayı sürdüreceğiz." dedi. Emlak365.com
Yorumlar (0)