Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları İndirimi İçin 20 Milyar Liralık Ek Kaynak İddiası!

Özel bankalar tarafından yapılan faiz indirimleri sonrası yarışın gerisinde kalan devlet bankaları faiz indirimi için düğmeye bastı. Reuters tarafından yapılan habere göre Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'a önümüzdeki günlerde yeni bir sermaye desteği yapılacak. Büyüklüğü 20 milyar lira olarak açıklanan sermaye enjeksiyonu müjdesi gözleri konut kredisi yapılandırma müjdesi ve devlet bankalarının ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi paketlerindeki faiz oranlarına çevirdi. Detaylar haberimizde...

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları İndirimi İçin 20 Milyar Liralık Ek Kaynak İddiası!

Uluslararası haber ajansı Reuters tarafından yapılan haber ile devlet bankaları arasında yer alan Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'a toplam büyüklüğü 20 milyar lira olarak açıklanan sermaye enjeksiyonu planlandı. 

Reuters tarafından iki bankacılık kaynağına dayandırılan haberde Ziraat Baknası, Halkbank ve Vakıfbank'a ayrı ayrı 7.5 milyar ve 5 milyar olmak üzere toplamda 20 milyar liralık yeni sermaye desteği sağlanacak. 

KAMU BANKALARININ YÜKSEK MİKTARLI KREDİ DESTEKLERİ SERMAYE İHTİYACINI DOĞURMUŞTU! 

Hatırlanacağı üzere hükümet daha önce de 2019 senesinde 28 milyar liralık sermaye desteğinde bulunmuştu. Son dönemde özellikle de pandemi sonrası başlatılan 0.49 faiz oranlı ihtiyaç kredisi ve esnaf destek kedi paketleri ile kredi alacaklarının ertelenmesi neden ile kamu bankalarında yoğun sermaye ihtiyacı ortaya çıkmıştı. 

Bloomberg HT tarafından da benzer bir habere imza atılmış ve sermaye desteği ihtiyacına dikkat çekilmişti. 

GELEN HABER SONRASI GÖZLER DEVLET BANKALARINA ÇEVRİLDİ! ZİRAAT BANKASI, HALKBANK, VAKIFBANK İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİ FAİZ ORANLARI MAYIS 2020 DÜŞECEK Mİ?

Yapılan açıklama sonrasında gözler 3 devlet bankasına çevrildi. Özel bankalar tarafından yapılan faiz indirimleri sonrasında kredi faiz oranları yüksek seviyede kalan devlet bankalarından faiz indirmii beklentisi artmıştı. 

Şu anda özel bankalar tarafından ihtiyaç kredisi faiz oranı en düşük yüzde 0.79 olarak uygulanırken Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı normal kredi paketlerinde yüzde 1,05 ve maaş müşterisi olan kişiler için ise yüzde 0.98 olarak uygulanıyor. 

En düşük konut kredisi faiz oranı özel bankalarda yüzde 0,79 seviyesine kadar çekilirken devlet bankalarında ise sadece sıfır konutlar için bu oran verilirken ikinci el konutlarda ise yüzde 0.94 oranı uygulanıyor. 

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA MÜJDESİ VERİLMESİ İSTENİYOR! 

Corana virüs salgını nedeni ile ekonomik olarak zorlanmaya başlayan vatanadaşlar da kredi faiz indirimi yapılmasını isterken bu nedenle konut kredisi faiz indirimi haberini yakından takip ediyorlar. Olası bir faiz indirimi haberi sonrasında yüksek faizle kredi çekenlere yeni bir yapılandırma müjdesi verilmesi talep ediliyor. 

Emlak365.com