Yazın 1.32 Faizle Kullanılan Konut Kredisi Kışın 0.79 Faizle Yapılandırılacak Mı?

Yaz aylarının ilk döneminde konut kredisi faiz oranları en düşük yüzde 1.32 seviyesinde yer alıyor. Konut kredisi kullanacaklar için merak edilen soru ise yaz aylarında yüksek faizle kullanılan kredi için kış aylarında yapılandırma yapılır mı? Konut kredisiyle ev alacaklar için son yapılandırma detaylarını aktarıyoruz.

Yazın 1.32 Faizle Kullanılan Konut Kredisi Kışın 0.79 Faizle Yapılandırılacak Mı?

Konut kredisi ile ev alacaklar için en önemli maliyet kalemi kredi faiz oranları. Kredi faiz oranlarının çok yüksek seviyede olması vatandaşların maliyetlerini yüzde 50 ile yüzde 100'e varan oranlarda yükselmesine neden olabilir. Maliyet oranlarını en düşük seviyede tutmak isteyenler ise uzun vadeli planlarla ile ev hayallerini gerçekleştirme peşinde.

EV ALACAKLAR İÇİN KONUT KREDİSİ

Türkiye'de gerçekleştirilen konut satışlarının çok önemli bir kısmı konut kredisi ile yapılıyor. Konut kredisi ile ev alanlar ortalama 120 ay borçlanıyor. Konut kredisi faiz oranları bu seviyede en önemli etmen olurken 2021 yaz döneminde faiz oranları oldukça yüksek seviyede. 

1 Yıllık Faiz Karşılaştırması

Konut kredisi kullanarak ev alacaklar için 1 Haziran 2020 tarihinde çok düşük faiz oranları sunulmuştu. Ev alacak olan vatandaşlar bir önceki yılda yüzde 0.79 faiz oranıyla konut kredisi kullanmış çok düşük faizlerle ev sahibi olmuşlardı. 

2021 yılının Mayıs sonu döeneminde ise konut kredisi faiz oranları çok yüksek bantlarda yer alıyor. Öyle ki konut kredisinde en düşük faiz oranı bu dönemde yüzde 1.32 bandında. Vakıfbank Sarıpanjur konut kredisi ile müşteriler ev alımlarını yıllık yüzde 17.50 maliyetle kulalnıyorlar. 

* 150 bin TL konut kredisi aylık yüzde 1.32 faiz ve yıllık yüzde 17.50 maliyetle 120 ay vade ile toplam 302 bin TL olarak ödenir. 

0.79 YAPILANDIRMA FIRSATI GELİR Mİ?

Konut kredisi başta olmak üzere kredi faiz oranlarının düşmesinde en önemli etmen Merkez Bankası politika faiz oranları. 

Şuan yüzde 19.00 bandında bulunan politika faiz oranlarının düşmesi durumunda kredi faiz oranları da düşer. Yüzde 0.79 faiz oranıyla konut kredisi sağlandığı dönemde politika faiz oranları yüzde 8.50 seviyesinde yer alıyordu. Ancak bu oran yüzde 19.00 bandında. Uzmanlar ise politika faiz oranlarının en erken 2021 yılının ikinci yarısında düşmeye başlayacağını belirttiler. 

Bu kaspamda kısa vadede yeni indirim beklenmiyor. 

Konut kredisi faiz oranlarının uzun vadede düşmesi durumunda ise bankalar yapılandırma olanakları sağlayabilirler. 2020 yılında İş Bankası yüzde 0.89 faiz oranıyla konut kredisi yapılandırması yapmıştı. Ancak kamu bankaları kampanyalı oranlar ile yüzde 0.79 faizle konut kredisi yapılandırmalar. Çoğu banka yüzde 0.92, yüzde 0.95 ve en çok yüzde 0.99 faizle konut kredisi yapılandırma imkanları sağlamışlardı. 

Yorumlar (0)