Yüksek Faizle Kredi Çekenler Dikkat! Konut Kredisi Yapılandırma Başvurusu İçin Emsal Karar Çıktı

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank üzerinden yüksek faizle konut kredisi kullanan milyonlarca kişinin beklemiş olduğu kredi yapılandırma konusunda Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tarafından tavsiye kararı çıktı. Devlet bankaları konut kredisi yapılandırma yapacak mı, yüksek faizle kredi çekenlere faiz indirimi yapılacak mı, konut kredisi yapılandırma 2021 için son dakika gelişmeleri neler?

Yüksek Faizle Kredi Çekenler Dikkat! Konut Kredisi Yapılandırma Başvurusu İçin Emsal Karar Çıktı
Vatandaş pandeminin de getirdiği olumsuzluklar nedeni ile borçlarını ödemekte zorlanırken süreçte en büyük umut konut kredisi yapılandırma müjdesi olmuştu. Kamu bankaları tarafından Haziran ayında başlatılan yüzde 0.64 faizli sıfır konut kredisi sürecinde yüksek oranlarla kredi çekenler yapılandırma desteği beklemişti.

Özellikle de kampanya açıklanmadan sadece birkaç gün önce kredi kullanan kişiler büyük mağduriyet yaşamış, süreçte yoğun bir kamuoyu baskısı oluşturulmasına rağmen kamu bankalarından yapılandırma müjdesi verilmemişti. Yaşanan süreçte vatandaşlar haklarını yasal olarak aramaya devam ederken konu hakkında Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tarafından tavsiye kararı açıklandı.

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA KONUSUNDA TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDAKİ KANUN KAPSAMINDA YASAL HAKLAR NELER?

Ombudsman tarafından açıklanan emsal karar kapsamında 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un “Faiz oranı” başlıklı 36’ncı maddesinde, “Kredilerde geri ödeme tutarlarının, finansal kiralama işlemlerinde ise kira bedellerinin anaparayı aşan kısmı bu madde kapsamında faiz olarak kabul edilir. Sözleşmede belirtilmek suretiyle konut finansmanına yönelik kredilerde ve finansal kiralama işlemlerinde faiz oranı sabit veya değişken olarak ya da aynı kredi için her iki yöntem esas alınmak suretiyle belirlenebilir.

Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, sözleşmenin kurulduğu tarihte belirlenen oran tarafların rızası dışında değiştirilemez. Oranın değişken olarak belirlenmesi hâlinde ise, başlangıçta sözleşmede belirlenen oran, dönemsel geri ödeme tutarı başlangıçta sözleşmede belirlenen azami dönemsel geri ödeme tutarını aşmamak koşuluyla ve sözleşmede belirlenecek yurt içinde veya yurt dışında genel kabul görmüş ve yaygın olarak kullanılan endekslerden en düşük olanı baz alınarak değiştirilebilir.

Oranların değişken olarak belirlenmesi hâlinde bu yöntemin muhtemel etkileri konusunda tüketicilerin bilgilendirilmesi şarttır. Bu amaçlarla kullanılabilecek referans faizler ve endeksler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenir" tarafların rızası dışında bu oranın değiştirilemeyeceğine dikkat çekildi.TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU OMBUDSMANLIK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YAPILANDIRMASI HAKKINDAKİ EMSAL KARAR!Karar metninin PDF formatına ulaşmak için TIKLAYINIZ...

ZİRAAT BANKASI, HALKBANK VE VAKIBFANK YÜKSEK FAİZLE KONUT KREDİSİ ÇEKEN KİŞİLERE KONUT KREDİSİ YAPILANIRMA YAPACAK MI?

Ne yazık ki KDK tarafından yapılan açıklama ile kamu bankaları tarafından Haziran ayında başlatılan 12 ay ödemesiz dönemli sıfır konutlar için verilen yüzde 0.64 faiz oranı ile ikinci el konut kredisi paketinde ise 0.74 faiz oranı ile verilen konut kredisi paketlerinin pandemiye özel olağanüstü bir durum nedeni ile kullandırıldığı belirtilerek başvuru reddedildi.

Söz konusu düşük faizli konut kredisi kampanyasının pandemi nedeni ile ekonomide yaşanan olağanüstü dönemde ekonomik önlem olarak başlatılan sınırlı süreli bir kampanya olduğu belirtilerek önceki dönemde kullanılan kredi paketlerini kapsamayacağı belirtildi. Süreçte vatandaşlar düşük faizli kredi paketinden yararlanmak istediklerini belirterek en azından 2. el konut kredisi paketinde kullanılan yüzde 0.74 faiz oranı ile yapılandırma yapılamayacağını söyledi.

Karar devlet bankalarına tebliğ edilirken konut kredisi yapılandırma müjdesi bekleyen kişiler için de son kanuni yaptırım kapısı da kapanmış oldu.

Emlak365.com - ÖZEL HABER (Aktif link olmadan kopyalanamaz, alıntılanamaz) 
Yorumlar (0)