Yüksek Faizli Konut Kredisi Bir Araba Parasına Neden Oldu

TÜİK tarafından son ilan edilen konut satış istatistiklerinde en dikkat çeken verilerin başında, ipotekli konut satışları geldi.

Yüksek Faizli Konut Kredisi Bir Araba Parasına Neden Oldu
TÜİK tarafından son ilan edilen konut satış istatistiklerinde en dikkat çeken verilerin başında, ipotekli konut satışları geldi. Vatandaşlar faiz oranlarının yükseldiği 2021 yılının ilk döneminde konut alım yöntemini değiştirdiler. İşte kredili konut satışlarında son durum.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELDİ TERCİHLER DEĞİŞTİ

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan konut satış rakamlarında Ocak ayında 173 bin gayrimenkulün satışının yapıldığı bu gayrimenkullerin 70 binden biraz fazlasının ise konutlardan oluştuğunu duyurdu. Satışı yapılan konutların hangi yöntemlerle satıldığına ilişkin veriler de açıklayan TÜİK, ipotekli satışların payını yüzde 15.2 olarak duyurdu.

Geçmiş dönem satışlarına bakıldığında ise yüksek faizin konut kredisi kullanımlarına etkisi ortaya çıktı. Öyle ki Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı son verilere göre, ülke genelinde 2021 Ocak ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 74,6 oranında azaldı. Bu dönemde yapılan satışların toplamı 10 bin 732 olarak ilan edildi.

Konut satışlarına dair açıklanan bu verilere bakıldığında, yüksek faiz oranlarının konut kredisi kullanımlarını doğrudan etkilediği görülüyor. Vatandaşların yapmış olduğu konut alım satımlarında kredili konut satışlarının yerini inşaat firmalarına senetle borçlanma, peşin alma yada diğer yöntemler tercih edildi. Son oranlara göre satılan yüz konutun sadece 15'i konut kredisi kullanılarak satıldı. Bu oran bir önceki yılın aynı döneminde çok daha fazlaydı.

BANKALARIN KREDİ MALİYETLERİ

Kamu bankalarının, özel bankaların konut kredisi faiz oranları yükseldi, maliyetleri arttı. Konut kredisi faiz oranlarının en düşük aylık yüzde 1.34 bandına inmiş olması bile maliyetlerin çok yüksek seviyelerde olmasına neden oldu.

Örneğin bu süreçte ev almak isteyen ve 250 bin TL konut kredisi ihtiyacı olan bir müşteri, bankalardan konut kredisi kullanırsa 10 yılda geri ödemeyi 506 bin TL ile 639 bin TL arasında bir tutarda yapacak. Bu rakam bankaların faiz oranlarına göre şekillenecek.(Tablo Sözcü'den Alınmıştır)

EN DÜŞÜK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI

Kamu bankaları ile özel bankalardan konut kredisi kullanacak olan vatandaşlara sağlanan en düşük faiz oranı Vakıfbank'ta bulunuyor. Vakıfbank Şubat 2021 sonunda aylık yüzde 1.34 faiz oranıyla konut kredisi sağlıyor. Özel bankalarda ise Akbank, İNG Bank yüzde 1.35'lik faiz oranlarıyla dikkat çekiyor.
Yorumlar (0)