Yükselen Enflasyon ve Dolar Kuru Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranlarını Nasıl Etkileyecek?

Ev sahibi olmak ve konut yatırımı yapmak isteyen kişilerin yakından takip ettikleri konut kredisi faiz oranları ne yazık ki yükselişini sürdürdü. Peki, yüksek çıkan enflasyon oranları kredi faizlerini nasıl etkiler, kredi faizleri ne zaman düşer?

Yükselen Enflasyon ve Dolar Kuru Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranlarını Nasıl Etkileyecek?
Ne yazık ki yükselen kredi faiz oranları nedeni ile vatandaşın ev sahibi olması zorlaştı. Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile vatandaşın sırtına binen faiz yükü artarken bir ev almak için artık nerede ise 2 ev parası ödenmeye başlandı.

KREDİ FAİZLERİ NE ZAMAN DÜŞER, KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI DÜŞECEK Mİ, YÜKSELİR Mİ?

2020 yılının Haziran ayından itibaren başlayan normalleşme desteği paketleri kapsamında kamu bankaları yüzde 0.64 faiz oranı ile konut kredisi desteği vermeye başlamıştı.

Verilen kredi paketinden yararlanan kişilere ilk taksit ödemesini 1 sene erteleme hakkı sunulmuş, kampanya yoğun ilgi görmüş, Haziran ayında yükselen konut satış rakamları Temmuz ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık satış rekorunu kırmıştı.

Ancak sonrasında enflasyon rakamları ve dolar kurunda yaşanan tehlikeli yükseliş nedeni ile Merkez Bankası acil kodu ile parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmıştı.Ne yazık ki aradan geçen uzun süreye rağmen enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş bir türlü dizginlenemezken dolar kuru da bu yükselişe eşlik etti.

Dolar kuru 8 liranın üzerinde tutunurken enflasyon ise yüzde 16 seviyesini aştı. Yaşanan bu iki olumsuzluk üzerine Merkez Bankası Nisan ayı toplantısı ile ne yazık ki bu ortamda bir faiz indirimi gelmesi olası görünmüyor. Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Şahap Kavcıoğlu'da enflasyon düşmeden faiz indirimi yapmayacaklarını söylemişti. Bu kapsamda enflasyon rakamlarında düşüş yaşanmadan konut kredisi faiz oranlarında da ciddi bir indirime gidilmesi uzak bir ihtimal olarak görünüyor.
Yorumlar (0)