Yükselen Konut Kredisi Faiz Oranları Sonrası İpotekli Ev Satışı Yüzde 44 Oranında Azaldı!

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş sonrası gözler ipotekli konut satışı rakamlarına çevrilmişti.

Yükselen Konut Kredisi Faiz Oranları Sonrası İpotekli Ev Satışı Yüzde 44 Oranında Azaldı!
Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş sonrası gözler ipotekli konut satışı rakamlarına çevrilmişti. TÜİK tarafından açıklanan Konut Satış İstatistikleri, Kasım 2020 raporuna göre konut kredisi kullanan kişilerin sayısı düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Kasım ayına ilişkin konut satış istatistikleri rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde konut satış rakamı yüzde 18,7 oranında düştü. Yaşanan düşüşün ardından toplam konut satış rakamı 112 bin 483 adet olarak gerçekleşti.

TÜRKİYE GENELİNDE 24 BİN 450 ADET İPOTEKLİ KONUT SATIŞI GERÇEKLEŞTİ! 

Açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde Kasım ayında 24 bin 450 adet ipotekli konut satışı gerçekleşti. 2019 yılının Kasım ayına oranla 2020 yılında ipotekli konut satışı rakamı yükselişe geçen konut kredisi faiz oranlarının da etkisi ile yüzde 44.3 oranında düşüş gösterdi.

2019 senesinin son çeyreğinde konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüşün etkisi ile ipotekli konut satış rakamları yükselişe geçerken 2020 yılında tam tersi bir etki oluştu. Haziran ayında kamu bankaları tarafından yüzde 0.64 seviyesine çekilen konut kredisi faiz oranları Ağustos ayı itibari ile ise yükselişe geçmişti.

Yaşanan yükselişin ardından konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yüzde 1 barajını aşarken yaşanan bu yükseliş ipotekli konut satış rakamlarına olumsuz yansıdı. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları sert bir düşüş yaşarken yaşanan bu düşüş toplam konut satış rakamlarına da olumsuz bir şekilde yansıdı.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 21,7 olarak gerçekleşirken en çok ipotekli konut satışı yapılan il İstanbul ve en az ipotekli konut satışı yapılan il ise sadece 1 konutun satıldığı Hakkari oldu.

Emlak365.com
Yorumlar (0)