Yusuf Kavaklı Açıkladı: Krediyle Ev Almak Caiz Mi, Günah Mı?

Ev sahibi olmak isteyen ancak ev satın almak için yeterli nakit para birikimi bulunmayan kişiler kira ödemek yerine bankalardan konut kredisi çekmeyi tercih ediyorlar. Ancak bankaların konut kredisi paketlerinde faiz ödenmesi nedeni ile konu hakkında tartışmalar yaşanırken merak edilen açıklama Emekli Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı tarafından verildi. Banka kredisi ile ev almak günah mı, konut kredisi çekerek ev sahibi olmak caiz mi?

Yusuf Kavaklı Açıkladı: Krediyle Ev Almak Caiz Mi, Günah Mı?

Konut fiyatları her geçen gün yükselmeye devam ederken bu da para biriktirerek ev sahibi olmayı zorlaştırıyor. Ev sahibi olmak isteyen kişiler bir yandan kira ödeyip bir yandan para biriktirerek zaman kaybetmek yerine bankalardan konut kredisi çekmeyi tercih ederken kredi çekerken faiz ödenmesi bu konu hakkında tartışmalar yaşanmasına neden oluyor. 

İslam dinine göre faiz almak kadar vermenin de günah kabul edilmesi nedeni ile konut kredisi çekmek isteyen kişiler ikilem yaşarken konu hakkında açıklama emekli müftü yardımcısı olan ve televizyonlarda yayımlanan dini programların vazgeçilmez konuğu olan Yusuf Kavaklı tarafından yapıldı. Yusuf Kavaklı yapmış olduğu açıklamasında Din işleri Yüksek Kurulu tarafından konut kredisiyle ev almaya fetva verilmediğini  söyledi. 

KONUT KREDİSİ ÇEKEREK EV ALMAK CAİZ Mİ?

Kredi kullanarak ev sahibi olan kişilerin sayısı her geçen gün artmaya devam ederken katıldığı özel bir televizyon kanalında konu hakkında gelen soruyu yanıtlayan Yusuf Kavaklı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından konu hakkında fetva verilmediğini söyledi. Televizyon programında seyircilerden gelen soruyu yanıtlayan Kavaklı "banka kredisi ile ev alınır mı?" sorusuna yanıt vererek "Banka kredisiyle ev almak dinen caiz değil. Ya hoca bunu söylüyorsun da evi nasıl alacağız diyenler de var. Banka faiziyle ev almak uygun değil, doğru değil, caiz değil. Ben ancak bu kadar söylerim. Din İşleri Yüksek Kurulu da buna fetva vermiyor" diyerek kredi kullanarak ev almanın caiz olmadığını söyledi. 

Hatırlanacağı üzere daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı TOKİ tarafından verilen konut kredisi hakkında gelen soruyu yanıtlamış ve devletin vermiş olduğu bu kredi paketinde ki amacın faiz geliri elde etmek değil ödeme güçlüğü yaşayan kişileri ev sahibi yapmak olduğu vurgulanarak sosyal konut projesinden ev sahibi olunabilecği yönünde açıklamada bulunarak büyük tartışma yaratmıştı.

Yorumlar (0)