Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 0.87 Faiz Oranı İle Konut Kredisi Yapılandırma Yapacak Mı, Olursa Taksitler Ne Kadar Azalır?

Konut kredisi faiz oranları güncellendi. Yapılan güncelleme sonrası kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından konut kredisi yapılandırma konusu bir kere daha gündeme geldi. Peki, yüzde 0.87 faiz oranı ile yapılandırma olacak mı, kredi yapılandırma olursa vatandaşın avantajı ne kadar olacak? Soruların yanıtları haberimizde...

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 0.87 Faiz Oranı İle Konut Kredisi Yapılandırma Yapacak Mı, Olursa Taksitler Ne Kadar Azalır?

Kamu bankaları dün bir kere daha konut kredisi faiz oranlarını arttırdı. Yapılan artış sonrası yapılandırma konusunda yeni bir iddia daha gündeme geldi. 

VATANDAŞIN TEPKİSİNİ DİNDİRMEK İÇİN YÜZDE 0.87 FAİZ ORANI İLE KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA EKRANI AÇILIR MI?

Konut kredisi yapılandırması için kamu oyunda büyük gündem oluşturulurken ne yazık ki beklenen müjdeli haber bir türlü gelmemişti. Ekonomik olarak zor günler geçiren Türkiye'de vatandaşlar düşecek olan aylık taksit tutarları ile rahat bir nefes almayı amaçlarken finans kulislerinde yeni bir iddia daha gündeme taşındı. 

Kamu bankaları tarafından dün yapılan faiz oranı güncellemesi sonrası yeni oran yüzde 0.87 seviyesine çekilirken bu oran ile kamuoyunda oluşan yoğun tepkiyi dindirmek için bir yapılandırma müjdesi verilebileceği iddiası gündeme taşındı. Kamu bankaları tarafından konu hakkında yapılan yasal bir açıklama bulunmazken yüzde 0.87 oranı da vatandaş tarafından cazip bulunmadı. 

VAKIFBANK, ZİRAAT BANKASI VE HALKBANK KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA FAİZ ORANI YÜZDE 0.87 OLURSA TAKSİTLER NE KADAR AZALIR?

Kamu bankaları tarafından açıklanan son rakamlar ile ikinci el konut kredisi faiz oranı avantajlı konut kredisi paketinde yüzde 0.87 olarak güncellendi. Bu oran ile yapılandırma yapılması ise vatandaşa yapılandırma masrafları nedeni ile cazip gelmedi. 

Ancak bir önceki yapılandırma kampanyasında olduğu gibi kişilere masrafsız yapılandırma imkanı sunulması halinde vatandaş bir nebze de olsa rahat nefes alacak. En son konut kredisi yapılandırması işleminde kullanılan kredi faiz oranı yüzde 0.99 olarak uygulanmıştı. Bu oran üzerinden 100 bin lira konut kredisi kullanan kişilerin aylık ödemesi bin 427 lira olarak gerçekleşiyor. 

Aynı kredi tutarı ve vadesinde yüzde 0.87 faiz oranı ile ödemeler 1.345 lira olarak gerçekleşiyor. Yani bu durumda vatandaşın aylık taksit tutarı 81,79 lira ve 120 ay vadede 9 bin 814 lira azalmış olacak. Kullanılan kredi tutarı yükseldikçe vatandaşın yaşayacağı avantajda artacak. Vatandaşın ortak isteği ise korana virüs salgını nedeni ile kendilerine de kolaylık sağlanması ve yüzde 0.64 faiz oranı ile kredi yapılandırması yapılması yönünde. 

Emlak365.com

Yorumlar (28)
Mağdur 6 ay önce
0.87 den istemiyorum.! Yapacaklarsa 0.79 dan yapılmalı sonra yapılandırma yaptık diye başımıza kakarlar. Hem yapılandırma yaparken ödediğimiz masrafları iki yılda amorti etmez...
Mustara 6 ay önce
0.87 le yapılandırma yapacaksa hiç yapmasinlar. Milletle alay etmesinler. Yayiporlarsa ikinci el daire alanlara yaptıkları 0.74 bari olsun. Bende sıfır daire aldım ama onada razıyız.
Garibanlar 6 ay önce
Yapılandırma bekliyoruz
murat 6 ay önce
bizleri neden diğer vatandaşlardan ayrılıyoruz bizlerde aynı faiz oranından yapılandırma istiyoruz sosyal devlet olduğunu göstersin devletimiz vatandaşın yanında olsun.
Ali 6 ay önce
Anayasayimizin eşitlik ilkesi geregince kamu bankalarindan tum vatandaslar esit yaralanmali.0.74 oran olmali ama bence bu otandan yapacaklar tepkileri sindirmek için
Ahmet 6 ay önce
Bizim gibiler rüyasında görür yapılandırmayı fazla rüya görmeyin ben den söylemesi 0,87 yapsınlarda dua edin
Ayşe 6 ay önce
Konut kredi mi başka bankaya taşıdım transfer yaptım boş bankasına bu saaten
sonrada bı farkı yok iş bankası 0.86 tarnsfer yapıyor
Anlamadım? 6 ay önce
Eve icra geldi. Ödeyemedik. Herkese yapılandırma oldu bize olmadı. Biz müslüman değile , Bu ülkenin evladı değiliz. Ziraat Bankasından çektik bi de güvenerek.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın