Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası Konut Kredisi Yapılandırma Yapacak Mı?

Yüksek faizle kredi çekenler için Halk Bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası kredi yapılandırma müjdesi geldi. Peki, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası konut kredisi yapılandırma yapacak mı, kamu bankaları diğer bankalardan kredi çekenlere konut kredisi borç transferi hakkı verecek mi?

Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası Konut Kredisi Yapılandırma Yapacak Mı?

Kamu Bankaları tarafından başlatılan kredi yapılandırma kampanyası yeni tartışmalara neden oldu. 

Bazı banka şubelerinde yüzde 1 bazı banka şubelerinde yüzde 2 masraf alması, bazı şubelerde ise yapılandırma yapılmaması gibi sorunlar yaşandı. 

Katılım Bankaları Konut Kredisi Yapılandırma Yapacak Mı?

Bir diğer mağduriyet ise ne yazık ki katılım bankaları üzerinden konut kredisi çeken kişiler için yaşandı. 

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Katılım Bankası ve Vakıfbank Katılım Bankası konut kredisi yapılandırma işlemi için yayımlanan duyuruda yer almadı. 

Sadece Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından 0.99 konut kredisi yapılandırma yapılacağı duyuruldu. 

Katılım Bankaları konut kredisi yapılandırma yapmayacak. 

Katılım Bankaları Neden Kredi Yapılandırma Yapmıyor?

Katılım Bankaları tarafından kredi yapılandırma işlemi yapılmıyor. 

Bunun nedeni bu bankalar için BDDK tarafından uygulanan kanunlara dayanıyor. 

Katılım Bankaları faizsiz bankacılık sistemi ile hizmet veriyor. Bu hizmet kapsamında faiz hesaplanmıyor. 

Siz evinizi satın alırken bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuz anda banka sizin adınıza evi para ödeyerek satın alıyor ve bunun karşılığında belirli bir kar oranı koyarak aynı evi size taksitle satıyor. 

Yani evin alış satış işlemi kredi olarak değil de konut ticareti olarak yapılıyor. Bu nedenle kredi yapılandırma yapılamıyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (45)
konut kredisi katılım bankası 1 yıl önce
ziraat katılımdan 1.70 oranında ev aldım şuan yaklaşık 30 bin zarardayım lütfen katılım bankalarıda yapılandırma açsın
Aydın 1 yıl önce
Bizim gibi dini hassasiyeti olanlar böylesi faiz ortamında bir ümit olarak devletimizin katılım bankası olan ziraat katılımı tecih ettik 1.70 karpayından konut kredisi kullandım 3 Ay önce şimdi yapılandırma yapmıyor biz 1.70 den Akit yaptık diyorlar peki bende kedilerine soruyorum neden Aktinizi bozarak 0.99 indiniz diyorum madem Aktinizi güncellediniz bizimde Aktimizi güncelleyin yoksa diger özel bankalardan 1.17 oaranında teklif alıyoruz gecmek zorunda kalacağız
Huseyin 1 yıl önce
Sayın Bakanımız ekonomideki olumlu gelişmelerin vatandaşlara yansıtıldığını söyledi, bu bağlamda hakkaniyetli ve adil olan ziraat ve Vakıfbank katılım bankaları da devlet bankaları olarak alacaklarında indirime gitmeleridir, aldık sattık bitti şeklindeki yorum eksik bir bakıştır, devletin alacağının bir bölümünü affetmesinde hukuki ve diğer yönlerden ne gibi bir sakınca olabilir ki.
mustafa önen 1 yıl önce
katılım bankalarının bu yaptığı zulümdür diğer banka kredileri yüksek oranda kredi verdi şimdi yapılandırma yapmıyor. ölçüsü ile davranışı birbirini tutmuyor.
Vakıfbank 1 yıl önce
Vakıfbank yüzde 2 yi komisyonu aldı geçti. Cbaşkanlığına ve maliye bakanlığına cimere yazdım. Siz de yazın sesinizi duyurun.
Sefa 1 yıl önce
Ziraat katılım finansman oranini 1,79 den 0.99 a düşürdügu gibi yapılandırma yolunu da açmalı bence yoksa bu oranlardan finanasman kullananlara faizli sistemin yolu gözüküyor, bence katilim bankalari bu hususu göz önünde bulundurmalı yoksa en büyük.kaybı kendisi yaşar
faruk 1 yıl önce
Ziraat katılımda 1,60 dan 60 ay vadeli konut finansmanı çektim, ileriki zamanlarda %0.99 dan yararlanma olanağı verirler mi?
Mehmet 1 yıl önce
Ziraat katilim ve Vakif katilim bankalarının yapılandırma yapmasını istiyorum diğer devlet bankalari yapı kandırma yapıyor sende yap haksızlık değil mi yetkililerden yardım bekliyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın