Konut kredisinde faizler ne zaman düşecek? 2022'de 0.99, 0.95, 0.89'lu oranlar mümkün mü?

Ev fiyatlarının pahalı olması, konut kredisi faizlerinin yüksek olması ev almak isteyenlerin önüne büyük bir engel oluşturuyor. Yüksek maliyetlerle ev fiyatlarında düşme beklenmezken kredilerde ise..

Finans 06.05.2022 - 12:05 06.05.2022 - 12:05 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - En kısa zamanda kendi evini almak için arayış halinde olan vatandaşlar hem ev fiyatlarının izlediği süreci hemde konut kredisi faiz oranlarını takip ediyorlar. Peki konut fiyatlarında yada konut kredisi faiz oranlarında herhangi bir indirim bekleniyor mu? İşte sektör içinden gelen son değerlendirmeler. 

SEKTÖR KONUT FİYATLARINI YORUMLARI

İnşaat sektörünün son yıllardaki en önemli sorunu yüksek maliyetler. Pandemi sürecinden önce hem dolar kurunun TL karşısında düşük olması hemde ham madde sorunu, tedarik sorunu yaşanmaması konutlarda düşük maliyetli üretimlere imkan sağlıyordu. Ancak son birkaç yıldır dolar kurunun TL karşısında sürekli artması, inşaat malzemelerinin fiyatlarının çok yükselmesi konut satış rakamlarının da çok artmasına neden oldu. 

Sektör içinden gelen yorumlarda ise fiyatların maliyet artışlarının devam etmesi nedeniyel artabileği uyarıları geliyor. Öyle ki yıllık enflasyonun yüzde 70 seviyesine dayanması, fiyatların her geçen değişmesi inşaat sektörünün çok daha pahalı rakamlara konut üretmesi anlamına geliyor. 

Yüksek fiyatlar, yüksek enflasyon ve yüksek kurun devam ettiği dönemde ev fiyatlarında düşme beklenmiyor. 

KONUT KREDİSİNDE 0.99, 0.89 GİBİ ORANLAR GÖRMEK MÜMKÜN KÜ?

Konut kredisi ile ev almak isteyenler için faiz oranları şu sıralar en düşük yüzde 1.20 bandında bulunuyor. Bu faiz oranı sadece sıfır konut alımlarında ve devlet bankalarında geçerli. İkinci el ev almak isteyenler devlet bankaları 1.29 faiz oranıyla konut kredisi sağlıyor. Standart paketlerde ise faiz oranları yüzde 1.37 seviyesinde bulunuyor. Katılım bankalarında ise kar payı oranları yüzde 1.45, özel bankalarda ise 1.92'den başlıyor. 

0.99 Hayal Mi?

Konut kredisi faiz oranlarında 0.99 seviyesi kritik eşik olarak görülüyor. Hem psikolojik bir sınır olarak kabul edilen bu seviye hemde düşük maliyet ile ilgi çekiyor. Vatandaşların önemli bir kısmı ise 0.99 faiz oranlı konut kredisi paketlerinin yaz aylarında gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar. 

İzlenen faiz politikası kapsamında yaz aylarına TCMB'nin politika faiz oranlarında indirime gitmesi beklenmiyor. Bu durumda ise 0.99'lu konut kredisi sadece bankaların kendi inisiyatifinde olabilir. Özel bankalar ve katılım bankaları kredi ve finansman verme konusunda çok istekli görünmediklerinden sadece kamu bankalarının kampanya başlatıp başlatmayacağı beklenecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@