Konut Kredisinde Ters Köşe Faiz Kararı! İndirim Beklenirken Artırım Geldi

Konut kredisi kullanacaklar Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası indirim beklerken ilk faiz değişikliği faiz artırımı olarak geldi. Garanti BBVA konut kredisi faizlerini yükseltti.

Finans 21.10.2021 - 15:32 21.10.2021 - 15:32 Mustafa KARAGÖZ

Merkez Bankası ekim ayı para politikaları kurulu toplantısı toplantısı faiz kararı beklenenlerin çok ötesinde oldu. 

Beklentiler 50 baz puan yada 100 baz puan faiz indirimi yönündeyken Merkez Bankası birden 200 baz puanlık bir indirime gitti. 200 baz puanlık indirim sonrası Merkez Bankası politika faiz oranları yüzde 18.00'den yüzde 16.00'ya düştü. 

MERKEZ BANKASI FAİZ ORANI SONRASI KONUT KREDİSİ FAİZLERİ

Merkez Bankası'nın konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmesinin ardından konut kredisi faiz oranlarında indirim olup olmayacağı merak edildi. 

Bankalardan indirim yapmaları beklenirken bir banka bu kararın tam tersi yönde karar aldı. Politika faiz oranlarının yüzde 16.00 seviyesine düşmesinin ardından kredi faiz oranlarında son tablo şöyle oldu. 

GARANTİ BANKASI FAİZLERİ YÜKSELTTİ

Garanti Bankası konut kredisi kullanacak olan müşterilerine sabah saatlerinde yüzde 1.46 faiz oranı ve 120 ay vade ile kredi sağlıyordu. 

PPK faiz kararı sonrasında banka konut kredisi faiz oranlarını güncelleyerek 120 ay vadeli konut kredisi faizini yüzde 1.52 seviyesine çıkardı. 

PPK FAİZ KARARI SONRASI EN DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında en düşük faizli konut kredilerinde herhangi bir değişim olmadı. Güncel faiz oranlarına bakıldığında en düşük faiz oranları halen 4 bankada. 

Akbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve TEB müşterilerinin konut kredisi kullanımlarına yüzde 1.37 faizli kredi ile yanıtlıyor. 

İş Bankası ve Halk Bankası'da faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 1.38'le konut kredisi veriyorlar. 

Yapı Kredi Bankası'nın konut kredisi faiz oranı yüzde 1.39. 

Katılım bankalarında ise Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım yüzde 1.43 kar payı oranıyla konut finansmanı veriyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@