Ana Sayfa KONUT KREDİSİ 16 Mayıs 2018

Konut Kredisinin Üstüne Kredi Çekilir Mi?

Günümüzde nakit para ihtiyacı duyan kişilerin büyük bir bölümü artık bankalar üzerinden kredi çekerek bu ihtiyaçlarını giderme yöntemini tercih etmektedir.
2018-05-16T19:30:30+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
Konut Kredisinin Üstüne Kredi Çekilir Mi?
Konut Kredisinin Üstüne Kredi Çekilir Mi?

Aranılan kredi kullanma şartlarını taşıyan kişilerin kredi başvuruları onaylanarak aynı gün kredileri kullandırılıyor.  En çok kullanılan kredi türlerinin başında ise konut kredisi geliyor.  Bankaların konut alımlarını finanse etmek amacı ile kullandırdığı konut kredisi paketlerinde 240 ay vadeli kredi kullanılmasına izin veriliyor. Peki, konut kredisinin üstüne kredi çekilir mi?

İkinci Konut Kredisi Alınır Mı?

Daha önce konut kredisi kullanarak ev satın alan kişinin kredi ödemesi devam ederken ikinci bir konut kredisi çekmesinin önünde hiçbir yasal engel yoktur. Burada önemli olan kişinin bankalarca aranılan kredi notu ve aylık maaş tutarını karşılamasıdır.

Her kişinin aylık gelir tutarı ve kredi notu ortalamasına göre belirlenen bir kredi limiti bulunmakla beraber önemli olan kullanılan kredi sayısı değil toplam kredi limitidir. Yani kişi kaç defa kredi çekerse çeksin bu limiti doldurmadığı sürece kredi onayı almakta özgürdür. Bu tutarın belirlenmesi hususunda belirleyici olan maaşa göre kredi hesaplama yöntemi ile belirlenen tutardır.

Konut Kredisi Çeken Kişi İhtiyaç Kredisi Çekebilir Mi?

Evet, yine kanunen farklı kredi türlerinin aynı anda çekilmesini engelleyen hiçbir yasal yaptırım bulunmamaktadır. Kişinin yüksek kredi notu ortalaması bulunması ve maaşa göre kredi hesaplaması yapması durumunda kredi onayı alması mümkündür. Bankalar kredi onayı verirken müşterilerinin kredi notu ortalaması, kredi sicili ve aylık gelirine göre karar vermektedir.

Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?