Konut Metrekare Fiyatları Yükseliyor! Yüzde 20 Artış Var

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye genelinde konut metrekare birim fiyatları yükseldi.

Konut Metrekare Fiyatları Yükseliyor! Yüzde 20 Artış Var

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye genelinde konut metrekare birim fiyatları yükseldi.

Konut Metrekare Birim Fiyatı Yükselmeye Devam EdiyorTürkiye geneli konut metrekare birim fiyatları yükseldi. Konuta yatırım yapan kişileri sevindiren verilere göre ülkemiz sınırları içerisinde yer alan konutların metrekare birim fiyatları yıllık bazda yüzde 10 seviyesinde yükseldi. Yaşanan yükseliş neticesinde ortalama konut metrekare birim fiyatları Türkiye genelinde 2 bin 182 lira sınırına ulaştı. Türkiye genelinde yıllık fiyat artışı oranı ise yüzde 20 sınırına yaklaştı.Nisan ayı sonu ile elde edilen verilere göre derlenen bilgilere göre ülkemiz sınırları içerisinde yer alan konutların ortalama metrekare birim fiyatları 2 bin 182 lira olarak belirlenirken son 5 sene içerisindeki konut metrekare fiyat artışı dikkate alındığında ise yaşanan artış yüzde 80,5 olarak kayıtlara geçti. Yani 5 sene önce konut alan bir kişi bu konut yatırımından yüzde 80,5 oranında gelir elde etmiş oldu. Son bir yıllık artış yüzde 10 olurken Nisan ayı artışı Mart ayına oranla yüzde 1,4 oldu. Yani son aya göre büyük bir düşüş yaşansa da 5 senelik periyod dahilinde yaşanan artış yatırımcıyı memnun etti.Ankara, İstanbul ve İzmir Konut Metrekare Fiyatları Ne Kadar Oldu?Ankara metrekare fiyatları dikkate alındığında konut metrekare birim fiyatı ortalamasının yüzde 8 yükseldiği görüldü. Yaşanan artışın ardından Ankara ortalama konut metrekare birim fiyatı 1.770 lira seviyesine yükseldi. Ankara'da son 5 yılda konu fiyatları yüzde 58,1 oranında yükseldi.İstanbul konut fiyatları incelendiğinde Nisan 2018 döneminde konut metrekare birim fiyatı değerlerinin bir önceki aya oranla yüzde 5,8 seviyesinde yükselerek 3 bin 928 liraya yükseldi. Son 5 yılda İstanbul'da konut fiyatları yüzde 105,1 oranında değer kazandı.İzmir konut fiyatları ise Nisan 2018 döneminde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 18,3 oranında artış gösterdi ve 2 bin 802 lira sınırına ulaştı. İzmir'de konut fiyatları 5 yılda ise yüzde 109,6 oranında değer kazanarak büyük bir rekor kırdı ve İstanbul ile Ankara'yı geride bırakmayı başardı.Emlak365.com