Konut Piyasası İçin Alarm Zilleri Çalmaya Başladı: Yeni Bir Mortgage Krizi Mi Geliyor?

Amerika'da 2008 senesinde yaşanan mortgage krizinin sinyalleri yeniden ortaya çıktı. Yeni bir konut kredisi yaşanır mı, konut piyasası çökecek mi?

Emlak Haberleri 19.06.2022 - 16:35 19.06.2022 - 16:45 Gülcan Özer

Konut sektöründe yaşanan dalgalanma devam ederken tüm dünya genelinde ev fiyatlarında aşırı değerlenme konut balonu iddialarını gündeme getirmişti. Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanan 75 baz puanlık faiz artışı sonrasında ise bir kere daha yeni mortgage krizi alarmı verildi. 

FED tarafından yapılan 75 baz puanlık faiz artışı hamlesinin ardından Amerika'da 30 senelik konut kredisi faiz oranı son 35 senenin zirvesine tırmanarak 2008 krizi seviyelerini gördü. Enflasyon oranlarında yaşanan yükseliş ve ABD Merkez Bankası FED tarafından yapılan rekor faiz artışı hamlesi ile gözler emlak piyasasına çevrildi. 

AMERİKA'DA MORTGAGE FAİZ ORANI REKOR SEVİYELERE ULAŞTI, MORTGAGE KRİZİ İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALDI!

ABD'de de ipotek sağlayıcı olarak hizmet veren Freddie Mac tarafından açıklanan verilere göre 30 senelik mortgage faiz oranı ortalaması yüzde 5,78 seviyesine yükselerek son 35 senenin en yüksek seviyesine ulaştı. 2022 senesinin başında mortgage ortalama faiz oranı yüzde 3,2 olarak uygulanırken 1 sene öncesi ise bu oran yüzde 2,93 olarak uygulanıyordu. 

Faiz oranlarının yükselişi ile ABD konut piyasası verileri de zayıfladı. ABD konut piyasasının en önemli verilerinden biri de inşaat izinleri yüzde 7 seviyesinde kayıp yaşarken, yükselişin ipotekli konut satışı rakamlarını da olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. FED'in agresif politikalarının konut sektörünü olumsuz etkileyeceği, 2008 senesinde yaşanan Mortgage krizinin bir benzerini tetikleyebileceği uyarısı yapılırken gözler açıklanacak ekonomik verilere çevrildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@