İnşaat Sektöründe Eriyen Konut Stoku Yatırım İştahını Arttırdı!

İnşaat sektörünün sırtında uzun süredir büyük bir yük oluşturan konut stoku kamu bankaları tarafından Haziran ayında başlatılan ucuz destek kredisi kampanyası ile eritilmişti.

İnşaat Sektöründe Eriyen Konut Stoku Yatırım İştahını Arttırdı!

İnşaat sektörünün sırtında uzun süredir büyük bir yük oluşturan konut stoku kamu bankaları tarafından Haziran ayında başlatılan ucuz destek kredisi kampanyası ile eritilmişti. Sektör elindeki konutları bitirince raflardan yeni konut projeleri inmeye başladı.

2020 yılının Haziran ayında yeni normale geçiş dönemi ile beraber kamu bankaları inşaat sektörüne destek kredisi vermeye başlamış ve konut kredisi faiz oranları yüzde 0.64 seviyesine çekilirken ilk taksit ödemesi için de 1 sene erteleme imkanı tanınmıştı. Düzenlenen kampanya kısa sürede büyük yankı uyandırmış, ertelenen konut alımı ile beraber satış rakamlarında rekor üzerine rekor kırılmıştı. Kamu bankaları yanı sıra Emlak Konut GYO tarafından da başlatılan 2. sene ödemeli konut projeleri kampanyası sayesinde inşaat sektörü uzun süredir sırtında bir kambur gibi taşımak zorunda olduğu stok sorununu geride bırakmış ve büyük bir çıkış yakalamıştı. Stokların erimesi ile beraber dev markalar yeni projelerini raflardan indirmeye başladı. İNŞAAT SEKTÖRÜNDE RUHSAT ALINAN YENİ BİNA SAYISI ARTTI! Sabah Gazetesi yazarlarından Seda Tabak tarafından yapılan habere göre stok rakamlarının eritilmesi ile beraber inşaat sektöründe ruhsat alınan yeni bina sayısı nerede ise 2 katına ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 2020 senesinin ilk 9 aylık bölümünde rakamlar bir önceki senenin aynı dönemine oranla bina sayısı yüzde 73.7, yüzölçümü yüzde 58.1 değeri yüzde 76.1, daire sayısı yüzde 97.9 oranında olmak üzere artış gösterdi. KONUT SEKTÖRÜ GAZA BASTI, MİLYONLUK PROJELER GELİYORİnşaat sektörü konut üretiminde ve projelerde gaza basarken şimdiye kadar açıklanan ve lansmanı yapılan projeler şu şekilde sıralandı;Sinpaş GYO Kızılbük Termal Devremülk projesi, Ege Yapı The Superior Suites Kordon İstanbul projesi,NEF Kandilli Koru Blokları, Anadolu Efes'in Bahçelievler'de yer alan fabrika arazisi üzerine NATA tarafndan inşa edilecek 700 konutluk proje, Tahincioğlu Nidapark Çengelköy konut projesi, Rose Marin Butik projesi, OYAK Başakşehir projesi.Emlak365.com

Yorumlar (0)