Kendi evini kendi yerinde yaptırmak isteyenlere devletten büyük destek!

Kendi evini kendi yerinde yaptırmak isteyenlere devletten büyük destek!
Bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yapılan açıklamalara göre deprem bölgesinde başlanacak olan yeni proje hakkında bilgi verildi.

6 Şubat tarihinde meydana gelen büyük deprem felaketinin merkezi olan Kahramanmaraş'ta bayram namazını kılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, önemli açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda deprem bölgesine ilk günden bu yana desteklerin ve yardımların sürdüğünü ifade ederek bu anlamda yapılacak olan çalışmaların daha devam edeceğini ifade etti.

YARALARI SARACAĞIZ!

İlk günden bu yana deprem bölgesinde kurtarma ardından da yeniden ayağa kaldırma çalışmalarının yerine getirildiğini ifade eden Bakan Özhaseki, "Herkes bunu bir kere kafasına yazsın. Son yüzyılda üzerinde yaşadığımız bu coğrafyada meydana gelen 6 ve üzerindeki şiddete yıkıcı deprem sayısı 60'ın üzerinde. Yani neredeyse bir buçuk senede bir bu memlekette yıkıcı bir deprem oluyor. Böyle bir ortamda da toprağa verdiğimiz canlarımızın sayısı da 130 binden fazla. Maddi hasarı söylemiyoruz artık. Şu son depremdeki karşımıza çıkacak maddi tablo 100 milyar doların üzerinde, kolay mı? Bütün bu hasarın altından kalkılacak. İnşallah biz bunları yaparız, gücümüz yeter. İyi niyetle yola çıktık, gayret ediyoruz, uğraşıyoruz, bayram seyran dinlemiyoruz. İnşallah bu yaraları saracağız, milletimizin yüzünü güldüreceğiz. Ara ara kardeşlerimiz soruyorlar, 'hep buralarda olacak mısınız? diye" Evet olacağız. Ne zaman ki onlar rahat edecekler, 'Evet sizden Allah razı olsun gidebilirsiniz' diyecekler. O zamana kadar inşallah buralarda olacağız." şeklinde konuştu.

ko-2.jpg

BAYRAMDAN SONRA YENİ PROJEYE GEÇİLECEK!

Vatandaşların eskiden olduğu gibi şimdi de kendi evlerinde huzur içerisinde yaşamaları adına çalışmaların devam edileceğini ifade eden Bakan Özhaseki, yeni bir projeden de bahsetti. "Bir taraftan da yıkılan evlerin yerine, yeniden yapılabilmesi, vatandaşlarımızın bir an önce o kalıcı konutlara çıkabilmesi için de şantiyeleri geziyorum. Hızlı davranmaya çalışıyoruz. Kolay değil karşımıza çıkan tablo şu. Yaklaşık 650 bağımsız birim, ev olarak yapılmak zorunda. Ya yıkılmış ya yıkılacak ağır hasarlı veya bina ayakta ama yakın zaman içerisinde yıkılması gerekiyor. O tür konutların sayısı 650 bin. Ortalama rakamlar söylüyorum 200 bine yakın da iş yeri, depo, ahır gibi yerler var. Yani 850 bin bağımsız birimi yapmak durumundayız. Bir kısmının inşaatları başladı, hızla devam ediyor hatta ufak tefek teslimatlar da oluyor. Bir kısmı başlayacak. Bayramdan sonra da yeni bir usule geçip eğer vatandaş kendi evini kendi yerinde yapmak istiyorsa devletin ona nasıl yardım edeceği hususunu da açıklayacağız. İnşallah onlar da devreye girdiğinde çok kısa süre içerisinde bu şehirlerimizde bu ilçelerimizde hayatı normale döndürmenin yollarını arayacağız. Onun için çalışıyoruz." açıklamaları ile kendi evini kendi kendi yerinde yaptırmak isteyenlere devlet desteklerinin büyük bir kısmının iletileceği öğrenildi.