Konut sahibi olmak isteyenler elinizi çabuk tutun! Satışlar 1 milyonu geçti!

Konut kredisi faiz indirimleri sonrasında vatandaşların konut alımına yönelmesiyle birlikte Temmuz ayı sonrasında toplam gayrimenkul satış sayısının 1 milyonu aşması hakkında açıklama yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “İpotekli konut satışlarında artışlar yaşanacak" dedi.

EMLAK HABERLERİ 26.08.2019 - 19:25 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Konut kredisi faiz indirimleri sonrasında vatandaşların konut alımına yönelmesiyle birlikte Temmuz ayı sonrasında toplam gayrimenkul satış sayısının 1 milyonu aşması hakkında açıklama yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “İpotekli konut satışlarında artışlar yaşanacak" dedi.

Merkez Bankası faiz indirimi sonrasında kamu bankaları başta olmak üzere özel bankalar da konut kredisi faiz indirimi yaptı. Bankaların konut kredisi faiz indirimi yapmasıyla birlikte vatandaşlar konut alımına yöneldi. Konut alımlarında son zamanlarda görülen artış sonrasında uzmanlar konut satışlarının 1 milyonu aşmasını bekliyor.TOPLAM SATIŞ SAYISI ARTACAK!Konut satışlarının 1 milyonu aşmasının beklenilmesi hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Özellikle konut kredisi faiz indirimi sonrası önümüzdeki aylarda ipotekli konut satışlarında artışlar yaşanacak. Gene yılsonuna kadar hazineye ait tarım arazilerinin, üç yıldan beri tarımsal amaçla kiralayan veya kullanan kişilere de satışları söz konusu olacak. Bunlar da toplam satış sayısının artıracak" ifadelerini kullandı.YABANCIYA KONUT SATIŞI DA YÜKSELDİTürkiye genelinde toplam yabancı mülkiyet sayısı 316 bin 52 rakamına ulaştığını dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “2019 yılı ilk yedi ayında yabancıya yapılan konut satış sayısı toplamı ise 24 bin 144 oldu. Bu sene en çok konut satışı yapılan iller sıralamasında ise İstanbul’dan sonra sırasıyla Antalya, Ankara, Bursa, Yalova, Sakarya, Trabzon, Mersin, Muğla ve Samsun geliyor" dedi.İSKAN DURUMU BENİMSENDİAğustos ayında tüketici güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.1 oranında artarak 58,3 olduğunu belirten Özelmacıklı, “Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 52,4 iken, Ağustos ayında yüzde 6 oranında artarak 55,5 oldu. TÜİK verilerine göre belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatları 2019 yılının ilk altı ayında bir önceki yıla göre bina sayısı yüzde 60, yüzölçümü yüzde 60,1, değeri yüzde 50, daire sayısı yüzde 66,3 azaldı. Bu bizlerin konut satışlarında bir süre stokları değerlendireceğimizi gösteriyor. Gene TÜİK verilerine göre, yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümünün de yüzde 2,8 artığını görüyoruz. Bu da iskân durumunun tüketici tarafında benimsendiğini gösteriyor" açıklaması yaptı.EN  GÜNCEL EMLAK HABERLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİREREK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDİNİZİnstagram Hesabımız için TIKLAYINAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@