Konut Satın Almak İçin Şu Anda Uygun Zaman Mı, Konut Fiyatları Artmaya Devam Edecek Mi?

Konut satın almak isteyenlere fiyat uyarısı yapıldı. Gayrimenkul danışmanı Anıl Ulaş Övençoğlu bir açıklama yaparak konut fiyatlarının artmaya devam edeceğini söyledi. 

Emlak Haberleri 09.12.2021 - 23:26 09.12.2021 - 23:26 Engin Uzunoğlu

Emlak sektörü son aylarda sürekli olarak fiyat yükselişleri ile gündem olmayı sürdürüyor. İnşaat maliyetlerinde kur farklarından dolayı meydana gelen yükselişler neticesinde tüm gayrimenkullerin fiyatları hızlı bir şekilde yükseliyor. Hatta gün içerisinde 2-3 kere zam yapılan emlak ilanları vatandaşların gözlerinden kaçmıyor. Peki emlak piyasasında neler oluyor? Konut fiyatları artmaya devam edecek mi? Şu anda konut satın almak için doğru zaman mı? Konut fiyatlarını hangi gelişmeler etkileyecek?

KONUT FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Emlak sektöründe meydana gelen son gelişmeleri gayrimenkul danışmanı Anıl Ulaş Övençoğlu değerlendirerek, "Emlak fiyatlarında yükselmeler devam edecek. Bunu engellemek şu andaki piyasa koşullarında pek mümkün görünmüyor. Yükselen döviz kurları inşaat maliyetlerini arttırıyor. Bir silsile halinde konut fiyatları da yükseliyor. Dolayısıyla konut fiyatlarında bir yükseliş trendi hızını kesmeden ilerliyor." dedi.

ŞU ANDA KONUT SATIN ALMAK İÇİN UYGUN ZAMAN MI?

Şu anda konut satın almak için uygun zaman mı sorusunu da yanıtlayan Anıl Ulaş Övençoğlu, "Şu anda satışta bulunan konutlar geçmiş maliyetlerle inşa edilmiş konutlar. Dolayısıyla bu maliyet artışları fiyatlara sınırlı bir şekilde yansıtılıyor. Ancak şu anda inşa edilen konutlar ilerleyen aylarda satışa çıktığında o zaman tüm piyasa karışacak. Konut fiyatlarına tüm bu maliyet artışları yansıtılmış olacak. Dalayısıyla ev satın almak isteyenler için en doğru zaman şu an diyebiliriz. Taleplerini erteleyenler çok daha yüksek bedeller ödemek durumunda kalacaklar." ifadelerini kullandı. 

YABANCILAR TÜRKİYE'DE GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPMAYA AKIN AKIN GELİYORLAR

Türkiye'de emlak piyasasında yabancıların ilgisinin arttığını ve bunun da fiyatlara yansıdığını söyleyen Anıl Ulaş Övençoğlu, "Türk lirası döviz karşısında değer kaybedince yasbancı yatırımcı için Türkiye'den gayrimenkul satın almak çok daha cazip hale geldi. Bunu yabancıya yapılan gayrimenkul satış sayısında net şekilde görebiliyoruz. Akdeniz ve Ege çevresinde yabancılara aylık ortalama 15 gayrimenkul satışı yapıyorduk. Şimdi ise aytlık gayrimenkul satışımız 60'a yükseldi. Döviz kurları böyle hareket ettikçe Avrupalılar için Türkiye ev satın alınacak en uygun ülke haline gelecektir. Bu satışlar fiyatları da arttıracaktır." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@