Konut Satış İşlemleri Sil Baştan! Satış Vaadi, DevreMülk ve Devre Tatil Sözleşmelerine Yeni Ayar Geliyor

Son dönemde konut mağdurlarının sayıları büyük bir hızla artmaya devam ederken konu hakkında beklenen yasal düzenleme geliyor. AK Parti tarafından yeni kanun teklifi hazırlanıyor!

Emlak Haberleri 18.01.2022 - 08:08 18.01.2022 - 08:08 Gülcan Özer

Ticaret Bakanlığı ile AK Parti'nin hukukçu kurmayları arasında başlatılan görüşmeler kapsamında yeni bir yasal düzenleme için düğmeye basıldı. Hazırlanan yeni kanun teklifi ile son dönemde sayıları büyük bir hızla artan konut mağdurları için yeni düzenlemeler geliyor. Üzerinde çalışılan yeni kanun teklifi ile vatandaşın en çok mağduriyet yaşadığı ve dolandırıldığı sorunlara kesin çözüm geliştirilecek. 

Vatandaş koruma altına alınırken yeni konut mağdurları oluşması engellenecek, konut dolandırıcılığı için yapılan girişimler engellenmiş olacak. Noterler bu alanda daha aktif rol alacak. Gayrimenkul alım satım işlemleri, devre mülk ve devre tatil sözleşmeleri ile cayma hakkı yeni yasal düzenlemenin en çok üzerinde durulan konuları olacak. 

GAYRİMENKUL SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ İÇİN YENİ DÜZENLEME GELİYOR! 

AK Parti tarafından üzerinde çalışılan yeni kanun teklifinde tüketiciyi koruyacak yeni düzenlemelere gidilecek. Kötü niyetli müteahhitlerin inşaat halindeki projede aynı daireyi birden fazla kişiye satmak yolu ile dolandırıcılık yaptığını belirten AK Partili kaynaklar yeni yasada satış vaadi sözleşmesinin noterde hazırlanmasını şart koşacak. Yine kat irtifakı kurulmadan satış yapılması da yasaklanacak. 

Tapuda değişiklik yapılmasını gerektirecek tüm işlemler noter huzurunda, noter onayı ile yapılacak. Noterin huzurunda imzalanan satış vaadi sözleşmesi ile alıcı o daire üzerinde ipotek ya da haciz olup olmadığını, daierinin bir başkasına satılıp satılmadığını görebilecek. 

konut satışına yeni ayar

KONU SATIŞ SÖZLEŞMESİ ÜZERİNDE TESLİM TARİHİ YER ALACAK!

Üzerinde çalışılan kanunun yasalaşması durumunda gayrimenkul alım satım sözleşmelerinde mutlaka konutun teslim edileceği tarih ve vade bilgileri de açık bir şekilde yer alacak.

DEVRE TATİL VE DEVRE MÜLK MAĞDURLARI İÇİN YENİ DÜZENLEME GELECEK Mİ?

AK Partili kurmaylar tarafından üzerinde çalışılan yeni yasal düzenleme kapsamında devremülk mağdurları içinde adım atılacak. Son dönemde sayıları hızla artan dolandırıcılık girişimleri nedeni ile vatandaş koruma altına alınacak. Devre tatil sözleşmelerinde sözleşme süresinin 10 yıldan az olamayacak. Her Şey Dahil konsepti için artık açılım yapılması zorunlu olacak ve hizmete dahil olan tüm bilgilere tek tek yer verilecek. 

Vatandaş sözleşmeye imza atarken neye imza attığını, ödediği ücret karşılığında hangi hizmetlerden yararlanabileceğini kesin olarak bilecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@