Konut Satış Rakamları Aralık Ayında Tarihi Rekor Kırdı!

TÜİK Konut Satış İstatistikleri, Aralık 2019 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre yıl sonunda sona erecek olan tapu harcı ve konutta KDV indirimi fırsatından yararlanmak isteyen vatandaşlar ev almaya koştu.

EMLAK HABERLERİ 15.01.2020 - 13:35 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

TÜİK Konut Satış İstatistikleri, Aralık 2019 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre yıl sonunda sona erecek olan tapu harcı ve konutta KDV indirimi fırsatından yararlanmak isteyen vatandaşlar ev almaya koştu.

Aralık ayı sonu itibari ile tapu harcı ve sıfır konutta KDV indirimi fırsatı için vatandaş ev almaya koştu. TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamları ile Aralık ayında konut satışlarında tarihi bir rekor kırıldığı görüldü. VATANDAŞ HEM DÜŞEN FAİZ ORANLARINI HEM DE İNDİRİMLERİ ALIM FIRSATINA ÇEVİRDİ! 31 Aralık 2019 tarihinde sona eren tapu harcı ve konutta KDV indirimi imkanından yararlanmak isteyen kişiler düşen konut kredisi faiz oranlarını da fırsata çevirdi ve alıma yöneldi. Açıklanan konut satış rakamlarını değerlendiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Aralık ayında konut satışlarında tarihi bir rekor kırıldı. İlk defa 200 bin adeti geçen bir satış hacmi oluştu.Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,7 oranında artan satışlarda, ilk el konut satışı 75 bin 480, ikinci el konut satışı ise 126 bin 594 olarak gerçekleşti" diyerek vatandaşın yoğun ilgisine dikkat çekti. İPOTEKLİ KONUT SATIŞ RAKAMLARI REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRDI!Faiz oranlarının konut satışlarına olan etkisi bir kere daha ortaya çıktı. Düşen kredi oranları ile ipotekli konut satış rakamları büyük çıkış yakaladı. Aralık ayı ipotekli konut satış rakamlarını değerlendiren Özelmacıklı Aralık ayı içerisinde ipotekli konut satış rakamlarının 50 bin 278  adet olduğunu belirterek "Bir önceki yılın aynı ayına göre ipotekli satışlar yüzde 603,4 oranında arttı.Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 24,9 olarak gerçekleşti. İkinci el konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 89 artış göstererek 126 bin 594 oldu” ifadelerini kullandı.Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@