Konut Satışında Değerini Düşük Gösterenlere Maliye'den Ağır Cezalar Geldi

Maliye Bakanlığından ev alacaklara kritik bir uyarı yapıldı. Söz konusu uyarıda tapu satışlarında konutun değerini düşük gösteren kişilere Vergi Denetim Kurulu tarafından cezalar kesileceği ve tapu satışlarının düşük gösterilmesinin önünün kesileceği ifade edildi.

EMLAK HABERLERİ 14.03.2018 - 11:48 15.07.2021 - 00:21 Emlak 365

Maliye Bakanlığından ev alacaklara kritik bir uyarı yapıldı. Söz konusu uyarıda tapu satışlarında konutun değerini düşük gösteren kişilere Vergi Denetim Kurulu tarafından cezalar kesileceği ve tapu satışlarının düşük gösterilmesinin önünün kesileceği ifade edildi.

Maliye Bakanlığı tarafından alınan kararlar neticesinde gayrimenkullerini gerçek değerlerini belirterek satış yapmayanların tespit edilmesi için Vergi Denetim kururu tarafından büyük adım atıldı.

Söz konusu yapılan denetimlerle berbaer geçen yıl konut satışlarının 155,6 milyon liralık matrah farkı ile 23. 3 milyon lira vergi farkı tespit edildiği belirtildi. Maliye Bakanlığı uygunsuz satışlar için toplamda 28.6 milyon lira ceza kesimi uyguladı.

Vergi Denetim Kurulu ayrıca geçen yıllarda 20 adetin üzerinde gayrimenkul satanlara yönelik olarak çalışma başlatıldığını açıkladı.

Bu mükelleflerle alakalı olarak gayrimenkul incelemeleri tamamlandı. Yapılan söz konusu denetlemelerde evlerin tapu değerleri ile satış değeri arasındaki gerçek farklar göz önüne alındı. 2017 yılı genelinde yapılan incelemelerde ise 155.6 milyon liralık fark bulundu. Mükelleflerin kendi beyanlarına dayanan ve daha öncelerde ödemesi yapılan vergi bulunmakta. İnceleme elemanlarının denetimlerinin ödemeleri gereken vergilerin yüksek olduğu tespit edilmiş durumda. Mükelleflerin ödemiş olduğu vergi ödemeleri gereken söz konusu vergi arasındaki farka ise matrah fark denilmekte.28 MİLYON TL CEZA KESİLDİ

Vergi Denetim Kuurlu yaptığı denetimlerle beraber gerçek değerlerinden gösterilmeyen konut satışları için ise 28. milyon lira cezayı Maliye Bakanlığı tarafından kesildiğini duyurdu.

Geçen yıllar içerisinde Vergi Denetim Kurulu tarafından inşaat sektörüne yönelik denetimler gerçekleştirildi. İnşaat sektöründe kayıt dışılığın yüksek oranlarda olduğu söz konusu müteahhitlerin çalıştırdıkları işçilerin SGK'ya kayıtlarının yapılmadan çalıştırdıkları ve farklı nedenlerle beraber inşaat maliyetlerinin belgelendirilmediği bu maliyetlerin ise sahte muhteviyatı itibariyle beraber yanıtıcı belgeler kullanılarak giderildiği ifade edilerek bununla alakalı olarak incelemeler yapıldı.

Bununla beraber vergi kayıp ve kaçaklarına sebep oldukları için bin 376 mükellef vergi incelemelerine sevk edilmiş durumda. Söz konusu vergi farklarının tespit edilmesiyle berbaer 12.1 milyon lira ceza uygulandığı belirtildi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@