Konut Satışında Ekspertiz Zorunluluğu Yabancılara Konut Satışında Başladı!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü genelge yayımlayarak yabancılara konut satışında değerleme raporu zorunluluğu getirildiğini duyurdu.

Emlak Haberleri 25.02.2019 - 12:22 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü genelge yayımlayarak yabancılara konut satışında değerleme raporu zorunluluğu getirildiğini duyurdu.

19 Şubat 2019 tarihinde genelge yayımlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yayımlanan 2019/1 sayılı genelge ile değerleme raporu zorunluluğu getirildiğini duyurdu. Konut Satışında Ekspertiz Zorunluluğu Başladı! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan 100 günlük eylem planı içerisinde yer alan pilot ilde taşınmaz değerleme sistemi uygulaması için yabancıya konut satışı seçilmiş oldu. Yayımlanan genelge ile beraber 4 Mart 2019 tarihinden itibaren yabancılara yapılan tüm konut satışlarında ekspertiz raporu ya da bilinen değer adı ile değerleme raporu alınması zorunlu olacak. Konu hakkında açıklamada bulunan Antalya Homes Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe kararı çok doğru ve yerinde bulduklarını söyleyerek “Bu adımla birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 100 günlük eylem planında yer alan ‘Taşınmaz Değerleme Sistemi’nin pilot uygulaması için yabancıya konut satışı sektörü seçilmiş oldu.Türkiye’nin marka değeri için çok önemli bir gelişme. Yurtdışına konut satışında şeffaflık getirerek yabancı alıcıları yüksek fiyatlar ve dolandırıcılığa varan girişimlerden koruyacağına inanıyoruz” diyerek memnuniyetlerini dile getirdi. 2022 Yılından İtibaren Tüm Türkiye'de Uygulanacak! Söz konusu uygulamanın 2022 yılından itibaren tüm Türkiye'de kullanılmasını beklediklerini belirten Tekçe “2022’den itibaren tüm Türkiye’deki gayrimenkul satışlarında değerleme raporunun zorunlu olacağını öngörüyoruz. Ülke genelinde bu uygulamaya başlamadan önce düşük hacimli olan yabancıya satış sektöründe pilot uygulamaya başlandı.Bu sayede eksikler zamanla giderilecek. Yeni düzenlemeyle birlikte özellikle yabancıya konut satışı sektöründe profesyonelleşme ve uzmanlık ön plana çıkacak, hizmet kalitesinin artırılmasına katkı sağlayacak. Türkiye’nin yabancı ülke vatandaşları nezdindeki algısı ve kredibilitesi de artacak. Diğer taraftan inşaat maliyetlerinin yaklaşık yarısını oluşturan işçilik maliyetlerinin faturalandırılamaması sebebiyle satışlarda resmi değer neredeyse yarı yarıya düşük gösteriliyordu. Bu anlamda kayıt dışı inşaat giderleri de kayıt altına alınmaya başlayacak" dedi. 2019/1 SAYILI GENELGE YABANCILARIN TAŞINMAZ EDİNİMİNDE DEĞERLEME RAPORU ALINMASI HAKKINDABankaların güncel kredi oranlarını, TOKİ Projelerini ve kura sonuçlarını, konut ve inşaat sektöründeki gelişmelerinden anlık haberdar olmak için bizi takip edin...Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook Konut Kredisi ve Emlak Haberleri Kapalı Grubumuza Katılmak İçin TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@