Konut Satışında Tarihi Rekor Beklentisi

Kayıt dışı konut satışlarının engellenmesi için yapılan düzenleme sonucunda beklenen hedef henüz yakalanmasa da bu konuda mesafe kat edildiği yetkililer tarafından açıklanmaktadır.

EMLAK HABERLERİ 03.07.2017 - 15:06 15.07.2021 - 00:22 SERHATMEDYA

Kayıt dışı konut satışlarının engellenmesi için yapılan düzenleme sonucunda beklenen hedef henüz yakalanmasa da bu konuda mesafe kat edildiği yetkililer tarafından açıklanmaktadır.

Tapu harçlarının binde 20’den binde 15’e çekilmesiyle yaratılan %25’lik indirim gerekli ilgiyi beklenen düzeyde olmasa da geçen iki aylık süre içinde görmüşe benziyor. Konu ile ilgili detaylı açıklamaları sizler için uzmanına danışarak aşağıda açıkladık.

Tapudaki Yüzde 25 İndirim Ne Sağlıyor?


Bu konuyu basit bir örnekle açıklamak gerekirse; 500 bin lira değerinde ev alan bir vatandaş 10 bin TL tapu harcı ödemek yerine artık yeni düzenleme sayesinde 7.500 TL harç ödeyecek. Yetkilerin altını çizerek verdiği diğer bir bilgi ise bu iyileştirmenin sadece 30 Eylül tarihine kadar geçerli olduğudur. Hem ev alacakların ve hem de gayrimenkul firmalarının uzun süredir beklediği tapu harcı indiriminin devreye girmesi yüzleri güldürmüşe benziyor. Bu düzenleme yeni ve eski tüm konutları kapsamaktadır.

Gayrimenkul Firmalarının Moralleri Düzeldi


2017 yılına moralsiz başlayan gayrimenkul şirketlerinin bu düzenleme sayesinde morali yerine geldi. Uzmanların öngörüsüne göre bu düzenleme sayesinde sektörün % 3 ile % 5 arasında büyümesi bekleniyor. Bu büyümenin de ekonomiye 1 puanlık bir artı getirmesi anlamına geldiği yine söylenenler arasında yer alıyor. Tapu işlemlerinde ödenen % 0,94 oranındaki damga vergisinin de sıfırlandığı hesap edilirse ilginin daha da artacağı hesap edilmektedir.

Kayıt Dışını Ne Kadar Engeller?


İstanbul İnşaatçılar Derneğinden alınan bilgiye göre bu uygulama kayıt dışını önleme konusunda ciddi bir adım olacağını göstermektedir. Tapu harcına “ben karışmam” diyen vatandaş kurumsal olmayan firmaların konutu maliyetinin altında göstermesine yol açıyordu. Bu indirim sayesinde artık bu tarz firmalar daireleri maliyetinde gösterecek ve böylece satışlar kayıt altına alınmış olacak. Dolayısı ile de devletin elde edeceği gelir artacak. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) yetkililerinin söylediğine göre bekledikleri indirimin % 50 oranında olmasına karşın % 25’lik indirimin de hükümet tarafından atılan ciddi bir adım ve ciddi bir iyileştirme olmasının da mutluluk verici olduğunu söylemektedirler.

Satışlarda Bu yıl Rekor Beklentisi Var


Bu yıl içerisinde sektör adına birçok düzenleme sağlandı. Türkiye’den ev alacak yabancılara yönelik yapılan iyileştirme yabancıya satışı artıracağa benziyor. Ev alacak yabancının doğrudan vatandaşlığa geçecek olması gerçekten ciddi bir değişiklik olarak öne çıkmaktadır ve satışları % 15 ile % 20 seviyesinde artıracağı söylenmektedir. Bu yöndeki diğer bir olumlu adım ise yabancıdan alınan KDV’nin sonlandırılması olmuştur.

Yerli alıcı için yapılan % 10’luk KDV indirimi ve damga vergisinin sıfırlanması satışların artmasına ciddi bir katkı sağlayacağa benziyor. Tapu harçlarının da % 25 oranında geriye çekilmesi bu katkıyı daha da destekleyecek unsurlardan birisi olarak değerlendiriliyor.

Yukarıdaki bu olumlu gelişmeler ışığında sektör temsilcileri Emlak Konut GYO öncülüğünde kampanya seferberliği yaptılar ve faizleri düşürüp vadeleri uzattılar. Tüm bu olumlu adımların sonucunda 2017 yılı sonuna kadar rekor satışlar sektör uzmanlarının ve temsilcilerinin beklentileri arasında yer alıyor.

2016 yılında 1,3 milyon konut satışı ile tarihi bir rekor kırılmıştı. Yapılan tüm bu iyileştirmeler sonucunda satış rakamlarının 1,5 milyonu yakalaması hatta geçmesi bekleniyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@