Konut Satışında Yeni Bir Model: 'Önce Dene Sonra Satın Al'

Yüksek vadeli konut satışının yetersiz kalması, sektördeki satışları yavaşlatması sebebiyle birlikte inşaatçılar hedeflenilen satışları gerçekleştirmek için yeni bir model arayışına girdiler. Bu yeni modelde ev sahibi olmak isteyenlere öncelikle seçtikleri evi bir senelik kiraya veriyorlar.

EMLAK HABERLERİ 14.03.2018 - 16:27 15.07.2021 - 00:21

Yüksek vadeli konut satışının yetersiz kalması, sektördeki satışları yavaşlatması sebebiyle birlikte inşaatçılar hedeflenilen satışları gerçekleştirmek için yeni bir model arayışına girdiler. Bu yeni modelde ev sahibi olmak isteyenlere öncelikle seçtikleri evi bir senelik kiraya veriyorlar.

Türkiye'de yaklaşık olarak 800 binlere yaklaşan konut stoğuyla birlikte firmalar da "Bu stokları nasıl pazarlayabiliriz?" sorusunun cevabını aramaya başladı. İşte tam da bu anda "Önce dene sonra al" modeli ortaya çıktı.


Nedir Bu "önce Dene Sonra Al" Modeli?


Yüksek vadeli konut satışının yetersiz kalması, sektördeki satışları yavaşlatması sebebiyle birlikte inşaatçılar hedeflenilen satışları gerçekleştirmek için yeni bir model arayışına girdiler. Bu yeni modelde ev sahibi olmak isteyenlere öncelikle seçtikleri evi bir senelik kiraya veriyorlar. Böylelikle evi bir sene boyunca test etmiş oluyorlar. Eğer bir senenin sonunda evden memnun olurlarsa evi satın alıyorlar. Ayrıca deneme süresi olan bir senede ödedikleri kira da evin satış bedelinden düşürülüyor.

Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü bu satın alma modelinin insanların kararlarını vermelerinde yüksek ölçüde faydası olacağını, tıpkı araç alırkenki deneme sürüşü gibi evlerde de bu uyugulamanın olmasının ev sahibi olmak isyenlere karşı büyük avantajı olacağını dile getirdi. Aynı zamanda Özlü bu modelin yatırımcılar için de çok artıları olacağını, özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde arz-talep dengesizliklerinin daha da azalacağını, konut stoklarının hızla eriyeceğini de öngördüğünü belirtti.

Daha öncelerden de alıcıların evi önceden deneyimleme talepleri vardı ancak inşaat firmaları bu duruma pek sıcak bakmıyordu. Ardından artan konut stoğuyla birlikle önce dene sonra al modeli bir çözüm olarak görüldü ve inşaat firmaları da bu modeli benimsediler.

Hemen hemen her bütçeden alıcıya hitap eden bu modelin kira bedeli 1.000 TL ile 6.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ev sahibi olmak isteyen ama kararsız kalan alıcıların deneyimleme şansıyla birlikte satın alımlarında bu fiyatlar da elbette etkili olacaktır.

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay "Konut satışlarında mevsimin de çok büyük etkisinin olduğu aşikar. Kış aylarında kısıtlanan hareketlerle birlikte yeni kararlar almak daha iyi inceleyebilmek, yanlış seçimler yapmamak adına hep yaz aylarına erteleniyor. Bu nedenle önümüzdeki zamanlarda konut satışlarının artması beklenmektedir." diye konuştu. Konut satışında sonbahar ve kış aylarının durgun; ilkbahar ve yaz aylarının ise hareketli geçtiğini de ekledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@