Konut Satışları Ne Durumda? TÜİK Konut Satış İstatistikleri Eylül 2021 Rakamları Açıklandı

Emlak piyasasının merakla beklediği veri açıkladı. TÜİK konut satışları Eylül 2021 rakamları belli oldu. Konut satışları ne durumda, düştü mü, yükseldi mi, durdu mu?

Emlak Haberleri 13.10.2021 - 10:03 13.10.2021 - 10:03 Gülcan Özer

Yükselen ev fiyatları ve konut kredisi faiz oranları sonrasında konut satış rakamları merakla bekleniyordu. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından yayımlanan Eylül ayı konut satış istatistikleri rakamları ile gayrimenkul sektörünün beklediği rakamlar açıklanmış oldu. 

Türkiye genelinde yayımlanan son raporda Ağustos ayında 141 bin 400 konut satılmış, bin önceki yılın aynı ayına oranla satışta yaşanan kayıp yüzde 17 ile sınırlı kalmıştı. Yükselen konut fiyatları nedeni ile satışlardaki kaybın Eylül ayında artış göstermesi bekleniyordu. 

TÜİK KONUT SATIŞ İSTATİSTİKLERİ, EYLÜL 2021 RAPORU YAYIMLANDI! 

Eylül ayında Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından yayımlanan rapora göre Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artarak 147 bin 143 oldu. Konut satışlarında İstanbul 28 bin 229 konut satışı ve yüzde 19,2 ile en yüksek paya sahip oldu.

Satış sayılarına göre İstanbul'u 14 bin 218 konut satışı ve yüzde 9,7 pay ile Ankara, 8 bin 806 konut satışı ve yüzde 6,0 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 14 konut ile Hakkari, 41 konut ile Ardahan ve 78 konut ile Şırnak oldu. 

konut-satış-rakamlar-ı

KONUT SATIŞLARI DÜŞTÜ MÜ, YÜKSELİYOR MU, NE DURUMDA?

2020 senesinin Haziran ayında kamu bankaları tarafından başlatılan 1 sene ertelemeli konut kredisi kampanyası ile konut satışlarında adeta bir patlama yaşanmış, Haziran ayında yaşanan yükseliş Temmuz ayında Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık bazlı konut satış rakamı rekoru olarak kayıtlara geçmişti. 

Konut fiyatları ve kredi faiz oranları rakamlarında yaşanan yükseliş sonrası ev satış rakamları düşmüştü. Ağustos ayında yaşanan düşüşün ardından Eylül ayı rakamlarına göre yeniden yükseliş yaşandı ve sektör toparlanma sinyali verdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@