Konut Satışları Nisan'da Düştü, Satışlar Mayıs Ayında Yükselecek Mi?

Gerek döviz kurunun yükselişe geçmesi ile beraber emlak yatırımını tercih edenlerin azalması gerekse de ekonomik kaygılar gibi farklı nedenlere bağlı olarak konut satışları düşmeye devam ediyor.

Emlak Haberleri 18.05.2018 - 11:48 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Gerek döviz kurunun yükselişe geçmesi ile beraber emlak yatırımını tercih edenlerin azalması gerekse de ekonomik kaygılar gibi farklı nedenlere bağlı olarak konut satışları düşmeye devam ediyor. Nisan ayı konut satış rakamları ne yazık ki düştü. 

103 Bin 87 Adet Konut Satıldı 2018 yılının Nisan ayı içerisinde Türkiye'de toplam 103 bin 87 adet konutun satışı gerçekleştirildi. 2017 yılının Nisan ayı konut satış rakamları ile kıyaslandığında ülkemizdeki konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 9,9 oranında azaldığı görüldü.En Çok Konut Satılan İl İstanbul Oldu İllere göre konut satış rakamları incelendiğinde en çok konut satışının İstanbul'da gerçekleştirildiği görüldü. Toplam satış rakamlarının içerisinde İstanbul yüzde 16,9 pay ile 17 bin 414 konut satışı gerçekleştirerek listenin birinci sırasındaki yerini korumayı başardı.Türkiye'de En Az Konut Satılan İller DeğişmediEn çok konut satılan iller sıralamasında birinci olan İstanbul'u Ankara yüzde 10 pay ve 10 bin 352 adet konut satış rakamı ile ikincilik basamağında izlerken üçüncü ise Nisan ayı içerisinde 6 bin 418 adet konutun satıldığı İzmir oldu. Aynı dönemde en az konut satışının yapıldığı iller ise sadece 6 adet konutun satıldığı Hakkari, 8 konutun satıldığı Ardahan ve 22 konutun satıldığı Bayburt oldu.İpotekli Konut Satışları Da Düştü Konut kredisi faiz indirimi henüz yapılmadığı için Nisan ayında ipotekli konut satış rakamı düştü. Nisan ayında Türkiye genelinde 27 bin 912 adet ipotekli konut satışı gerçekleştirilirken geçen senenin aynı dönemine göre ipotekli konut satışları yüzde 35,6 oranında azaldı. Mayıs ayında yapılan indirim ile beraber bu oranların yeniden yükselmesi ve kredili konut satış rakamlarının artışı ile konut satışlarının da kendisini toplaması bekleniyor.Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ


Gelişmelerden Haberdar Olun

@