Konut satışlarına bayram arası: Bayramdan sonra patlama yaşanabilir!

Konut satışları ve kiralamaları konusunda birçok vatandaş yönünü bayram sonrasına çevirdi. Mayıs ayından itibaren konut satışlarında patlama yaşanabileceği öngörülüyor.

Emlak Haberleri 28.04.2022 - 12:35 28.04.2022 - 12:35 Büşra Uluşen

Son ayların bir numaralı gündem maddesi konut sıkıntısı oldu. Kiralık ve satılık konut fiyatları artmaya devam ederken bir yandan da söz konusu konutlar bulunamıyor. Yeni konut üretiminin durması, ikinci el ev fiyatlarının patlak vermesiyle birlikte vatandaşlar ev arayışına başladı. Arayışlar özellikle internet siteleri üzerindeki ilanlar üzerinden gerçekleşti. 

Emlakjet'in verilerine göre mart ayında kullanıcıların yüzde 65'i satılık,  yüzde 35'i ise kiralık daire aradı. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa en fazla konut aranan iller olurken, İstanbul'da Beylikdüzü ilçesi, Ankara'da ise Keçiören oldu. 

Kullanıcılar konut almak için bayram sonrasını bekliyor

Araştırmaya öre, kullanıcıların yüzde 66'sı ramazanda ev aramanın zor olduğunu, yüzde 48'i ise konut satın alma ya da kiralama işlemini bayramdan sonraya bırakmak istediklerini belirtiyor. Ramazan ayında internet siteleri üzerinden en fazla konut araması saat 22.00'de yapılıyor. 

Emlakjet CEO'su Tolga İdikat, Mart ayında 100 binden fazla konut satışının gerçekleşmesi nedeniyle bu yıl piyasanın oldukça hareketli geçmesini beklediklerini ifade ediyor. Ramazan ayında, diğer aylara göre kiralık ve satılık konut aramalarında yüzde 20 oranında azalma gördüklerini ifade eden İdikat, vatandaşların birçoğunun ev satın almak ya da kiralamak için bayram sonrasını beklediğini belirtti. 

Ev satın alacak ya da kiralayacak olan vatandaşların bu işlemlerini bayram sonrasına ertelemeleri nedeniyle bayramdan sonra yani mayıs ayının ilk haftalarından itibaren konut satış ve kiralamalarında patlama yaşanması bekleniyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@