Konut Satışlarında Ekspertiz Zorunluluğu Ne Zaman Başlayacak?

Konut fiyatlarını düşük göstermek yolu ile daha az tapu harcı ödemek isteyen kişilere karşı geliştirilen taşınmaz değerleme sistemi ile konut satışlarında ekspertiz zorunluluğu getirilmişti.

Emlak Haberleri 12.01.2019 - 09:55 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Konut fiyatlarını düşük göstermek yolu ile daha az tapu harcı ödemek isteyen kişilere karşı geliştirilen taşınmaz değerleme sistemi ile konut satışlarında ekspertiz zorunluluğu getirilmişti.

Hem ev almak hem de evlerini satmak isteyen kişileri yakından ilgilendiren taşınmaz değerleme sistemi üzerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar devam ediyor. Ev Satarken, Ev Alırken Ekspertiz Zorunluluğu Ne Zaman Başlayacak?Taşınmaz değerleme sistemi 2022 yılında hayata geçirilecek. Yani konut satışlarında asıl değerin otomatik olarak belirlenmesi 2022 yılında devreye girecek. Ancak bakanlık 2022 yılına kadar oluşacak vergi kaybını önlemek adına ara formül uygulayacak. Uygulanacak sistemde seçilecek pilot illerde kadameli olarak konut satışlarına ekspertiz zorunluluğu getirilecek. Yani konut satarken tapuda istenen evraklar arasına ekspertiz raporu da dahil edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanacak olan pilot illerde yer alan şehirlerde yaşayan vatandaşlar konut satmak ya da konut almak istediklerinde yaşadıkları şehirde bulunan değerleme şirketleri üzerinden ekspertiz raporu isteyecek. Konut Kredisi Çekerek Ev Alacak Olan Kişiler Etkilenmeyecek! Bilindiği üzere konut kredisi çekerek ev satın almak isteyen kişilerden bankalar konut kredisi ekspertiz ücreti alarak bu raporu çıkarıyor. Vatandaş bu parayı kendisi ödediği için bankadan bu evrağı alma hakkına sahip. Yani yeni uygulama konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyen kişileri şimdilik etkileyecek gibi görünmüyor. Peşin para ile ev satın alacak olan kişiler için ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaklaşık 250 -300 liralık bir maliyetle bu raporun çıkarılmasını sağlayacak özel bir sistem kurmaya çalışıyor. Yani 2022 yılında hayata geçirilecek olan Taşınmaz Değerleme Sistemi devreye girene kadar konut satışlarına ekspertiz zorunluluğu uygulanacak gibi görünüyor. Her Taşınmaz Satışı İçin Ekspertiz Raporu Zorunlu TutulacakÇevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan Gayrimenkul Değerleme Sistemi 2022 yılı itibari ile hizmete alınacak. Bakanlık mahalle mahalle, ev ev değerleme çalışması yapacak ve Türkiye'nin değer haritasını çıkaracak. Yapılacak olan satışlar bu değerlerin altında gösterilemeyecek. Böylelikle 300 bin liralık evin değerini 100 bin lira göstererek satış yapan ve devlete eksik tapu harcı ödeyen kişilerin önüne geçilmiş olacak. Ancak sistem 2022 yılı itibari ile devreye girecek. Hükümet bu arada daha fazla vergi kaybı yaşamamak adına ara formül olarak taşınmaz satışlarında ekspertiz raporu zorunluluğu getirecek. Bundan sonra evini, işyerini ya da arsasını satmak isteyen kişiler tıpkı konut kredisi paketlerinde olduğu gibi zorunlu ekspertiz raporu ile değer belirlemesi yapacak ve ekspertiz raporunda açıklanan bedelden daha düşük satış bedeli beyan edemeyecek. Değerleme şirketleri üzerinden alınacak olan ekspertiz raporları için satış yapmak isteyen kişiler 250 - 300 liralık ekspertiz ücreti ödeyecekler. Yani satışlarda yapılan masraflar artacak. Yine konut satış rakamının son derece yüksek olması raporların bekleme süresini de uzatacak. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@