Konut satışlarında Ukraynalılar Ruslara fark attı! Kentteki kiraları patlattı

Rusya ve Ukrayna vatandaşları son dönemde Türkiye'deki konutlara yoğun bir ilgi gösteriyor. İki ülke vatandaşları kentteki konut kiralarını da artırdı.

Emlak Haberleri 23.04.2022 - 23:40 23.04.2022 - 23:40 Büşra Uluşen

Türkiye'de konut fiyatları ve satışları yükselirken bu yükselişteki büyük paylardan birini Rusya ve Ukrayna vatandaşları oluşturuyor. 2021 yılının ilk üç ayında Ruslar, ülkemizden 938 adet konut satın alırken bu yıla bakıldığında satış rakamı 1535'e yükseldi. Yüzde 63'lük artış emlak sektörünü mutlu ederken bu yıl ki artışların nedenlerinden biri Rusya - Ukrayna savaşı oldu.

Ukrayna vatandaşları geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde 222 konut satın alırken, 2022 yılının ilk 3 ayında ise 381 konut aldı. İki ülke vatandaşlarının en fazla tercih ettiği il ise Antalya oldu.

Ukraynalılar Rusları solladı!

Türkiye genelinde 2021 yılının ilk üç ayı ile 2022 yılının Ocak- Şubat - Mart ayları karşılaştırıldığında yabancıya satışlarda büyük bir yükseliş görülüyor. Rus ve Ukraynalı turistler genellikle yaz döneminde ülkemizin turizm sektörünü ayakta tutuyordu ve her yıl yüzbinlerce turist ülkemize akın ediyordu.

Şubat ayında patlak veren Rusya - Ukrayna savaşı sonrasında ise bu ülkelerin vatandaşları Türkiye'den yoğun bir şekilde konut satın almaya başladı. 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ayanoğlu, en fazla konut satışının Antalya'da yapıldığını ve konut hareketliliğinin pandemi döneminde başladığını söyledi. 

Sektöre hareketlilik getiren etkenlerden birinin konut kredi faiz oranlarının düşük olmasına bağlayan Ayanoğlu, Rusya ve Ukrayna vatandaşlarının savaş sonrasında güvenli bir yer aradıklarını ve aradıkları güveni Türkiye'de bulduklarını söyledi. Antalya'da bu etkenlere bağlı olarak kiralarında arttığını ifade ederek 2 bin 500 - 3 bin liralık konutların 10 bin liraya çıktığını ve bu durumdan yerli halkın olumsuz etkilendiğini söyledi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@