Konut Satışlarını Arttırmanın Yolu Faiz İndiriminden Geçiyor!

Bankaların yükselen konut kredisi faiz oranları ev sahibi olmak isteyen vatandaşları zorlarken, yüksek olan mevduat faiz oranları da vatandaşın konut almak yerine bankalara yönelmesine neden oluyor.

Emlak Haberleri 12.11.2018 - 13:47 15.07.2021 - 00:19 Emlak 365

Bankaların yükselen konut kredisi faiz oranları ev sahibi olmak isteyen vatandaşları zorlarken, yüksek olan mevduat faiz oranları da vatandaşın konut almak yerine bankalara yönelmesine neden oluyor.

Yaşanan sorunların çözümü için ise inşaat sektörü ve toplu konut üreticileri faizlerin acilen düşürülmesini bekliyor. Konut kredisi faiz indirimi ve mevudat faiz indirimi yapılmadan inşaat sektöründeki dişlilerin tekrar dönmesi imkansız görülürken sektörün canlanması için mutlaka faiz indirimi yapılmasının şart olduğu belirtiliyor. Müteahhit Sayısı Mutlaka Azalmalı! Haber Gazetesi yazarı Burcu Düzgün Çoban ile röportaj yapan SEBO Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Gülçiçek, inşaat sektörünün şu andaki en büyük sorunlarından birinin fazla olan mütahhit sayısı olduğunu açıkladı. Gülçicek açıklamasında "Bu sektörü doğru düzgün yapmak zorundayız. Bu ülkede her önüne gelenin inşaat yapmaktan çıkarılması gerekiyor. 5 yılda kurulan her 4 inşaat şirketinden biri kapandı. 120 binden fazla şirket sektöre giriş yaparken çıkış yapanların sayısı 30 bini buldu.Konut fiyatlarındaki artış hızı her geçen gün yavaşlıyor. Üç yıl önce hem ülke hem de şehir bazında prim liginin zirvesinde yer bulan Türk konut piyasası, geçen dönemde değer artışında son sıralara indi. İnşaat maliyetlerini zaten yüksek olan daire fiyatlarına yansıtmamak için büyük çaba harcıyor. Önümüzdeki dönemde tüm dünyada daralan likidite koşulları üzerinden borçlanma maliyetlerinin artacağını tahmin edebiliriz" diyerek müteahhit sayısının azalması gerektiğini vurguladı. 2019 Yılında İnşaat Sektörünü Neler Bekliyor?Gelecek yıl hakkında ki görüşlerini de açıklayan Gülçiçek "Üç yıl önce hem ülke hem de şehir bazında prim liginin zirvesinde yer bulan Türk konut piyasası, geçen dönemde değer artışında son sıralara indi. İnşaat maliyetlerini zaten yüksek olan daire fiyatlarına yansıtmamak için büyük çaba harcıyor.Önümüzdeki dönemde tüm dünyada daralan likidite koşulları üzerinden borçlanma maliyetlerinin artacağını tahmin edebiliriz" diyerek gelecek sene içinde sektörde daralmanın sürece tahmininde bulundu. Sektörün şu anki en büyük sorunu ise yükselen konut kredisi faiz oranları ve mevduat faiz oranları olarak gösteriliyor. Haber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@