Konut Seçmek Lüks Olacak! Konut Fiyatlarındaki Tavan Yapacağı Tarih Verildi!

Konut fiyatlarındaki yükseliş devam ederken vatandaşları daha zor günler bekliyor. Konut almanın lüks olacağını belirten sektör temsilcileri, konut fiyatlarının tavan yapacağı tarihi verdi.

Emlak Haberleri 01.03.2022 - 13:45 01.03.2022 - 13:46 Büşra Uluşen

Türkiye'de son aylarda konut fiyatlarında önlenemeyen bir yükseliş görülüyor. Satılık konutlarda yükselen fiyatlara paralel olarak kiralık fiyatları da artıyor. Konut fiyatları hakkında değerlendirme yapan Demir İnşaat'ın sahibi Hamit Demir, konut satın almak isteyenlere önemli uyarılarda bulundu.

'' KONUT SEÇMEK LÜKS OLACAK ''

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, konuttaki arz sorunundan bahsederek, Türkiye'de her yıl en az 1 milyon yeni konuta ihtiyaç olduğunu ancak bir önceki yıl üretimin ancak 300-350 bin seviyesine kadar çıkabildiğini söyledi. 

Yaşanan bu arz sıkıntısı nedeniyle konut almak isteyenlerin hâlâ seçim hakkı olduğunu ancak ilerde böyle bir şansın dahi kalmayacağını vurguladı. Şu an bir projeye başvurulduğunda istenilen düzende bir ev talep etmenin mümkün olduğunu belirterek, 2 yıl sonra konut seçiminin artık lüks haline geleceğini ve sadece bulunan konutun alınabileceğini ifade etti. 

Mevcut düzende konut fiyatları zaten yüksekken ilerleyen süreçte bu fiyatlarında bulunamayacağını ve yüzde 30-40 zam geleceğini ifade eden Hamit Demir, konut fiyatlarının Mayıs ve Haziran aylarında fiyatların daha da artacağını  söyledi. 

konu fiyatları artış

HAZİRAN - TEMMUZ AYLARINDA TAVAN YAPACAK

İnşaat maliyetleri hakkında da konuşan Demir, Ağustos ayında satılan daire ile Şubat ayında satılan daire arasında yüzde 30'luk bir fiyat farkı olduğunu, bunun da yüzde 50 artan maliyetlerden kaynaklandığını söyledi. 

Maliyetlerin artmasına rağmen kendi projelerinde fiyat artışı yapmadıklarını ancak nisan, mayıs aylarında konut fiyatlarının yavaş yavaş rayına oturacağını ifade ederek, yaz aylarında konutların daha da pahalanacağını ve Haziran-Temmuz aylarında tavan fiyatların görüleceğini belirtti. 

Konut fiyatlarındaki yükselişin ancak enflasyonun düşüşüyle mümkün olabileceğine değinen Demir, bunun konut fiyatlarını düşürücü bir etkisi olmayacağını, sadece yükselişi frenleyebileceğini ifade etti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@