Konut Sektörü 1 Milyon Satış Hedefi İçin Umutlu

Konut satış rakamları bankalar tarafından başlatılan faiz indirimleri ile yeniden yükselmeye başladı. TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı konut satış rakamları sonrasında sektör temsilcilerinin 1 milyon hedefi yeniden gündeme geldi.

Emlak Haberleri 16.10.2019 - 14:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Konut satış rakamları bankalar tarafından başlatılan faiz indirimleri ile yeniden yükselmeye başladı. TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı konut satış rakamları sonrasında sektör temsilcilerinin 1 milyon hedefi yeniden gündeme geldi.

2019 yılının birinci yarısında son derece zorlu bir dönemden geçen konut sektörü yükselen faiz oranları ve ekonomideki bozulma nedeni ile durma noktasına gelmişti. Sürekli düşen konut satış rakamları kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası sonrasında yeniden canlanmaya başlandı. Eylül Ayı Satış Rakamları 150 Bin Bandına Yaklaştı! Konu hakkında değerlendirmede bulunan AYİDER Başkan Yardımcısı Mimar Erkurtoğlu, "Eylül ayı satış rakamlarına baktığımız zaman 150 bin bandına konut satışlarının çıkıyor olması yıl sonunda 1 milyon bandına ulaşabileceğimiz ve hatta bunun bir tık da üzerine çıkılabileceğini gösteriyor" diyerek satışlarda yaşanan yükselişe dikkat çekti. Erkurtoğlu yapmış olduğu değerlendirmesinde "Ağustos ayıyla birlikte yükselme trendine geçen konut sektöründeki eylül ayı satış rakamlarına baktığımız zaman 150 bin bandına konut satışlarının çıkıyor olması yıl sonunda 1 milyon bandına ulaşabileceğimiz ve hatta bunun bir tık da üzerine çıkılabileceğini gösteriyor.Buradaki en önemli parametre, konutta faiz indiriminin etkilerinin anında hissedilmiş olması. İpotekli konut satışlarındaki yüzde 450’lik artık, konut alıcısının konut üreticilerinin kampanya modellerinden ziyade bankalara yöneldiğini ispatlıyor. Ancak birinci el konuttan ziyade, ikinci el konutlar daha fazla el değiştiriyor. Bunda en büyük etken de 1 milyon TL bandındaki konut fiyatlarının hâlâ konut alıcısı için çok yüksek fiyat oluşturması ki bir öncesine göre inşaat maliyetlerindeki ortalama yüzde 60’lık artışı ve İstanbul’daki arsa stokundaki sorunu göz önüne alacak olursak, 2020’de daha az konut üretilecek ve bu konutlar da bugünkü fiyatlardan daha yüksek olacaktır" dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@