Konut Sektörü Darboğazda: Kiralık Ev Kıtlığı Başladı, Emlakçılar Sıra Listesi Oluşturmaya Başladı!

Koronavirüs salgını nedeni ile konut sektörü büyük bir darboğaza girdi. Kiralık ev fiyatları büyük bir hızla yükselirken yaşanan yükseliş kiralık ev talebini azaltmadı. Piyasada kiralık ev kıtlığı başlarken emlak ofisleri ev kiralamak isteyen kişiler için sıra listesi oluşturmaya başladı.

Emlak Haberleri 21.06.2021 - 10:06 21.06.2021 - 10:06 Serhat Karaman

İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde kiralık konut bulmak zorlaştı. Konu hakkında Hürriyet Gazetesi yazarı Gülistan Alagöz'e açıklamalarda bulunan EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı boş kiralık ev bulmanın imkansız hale geldiğini belirterek kiraların da yükseldiğini dile getirdi. 

KİRALIK EV FİYATLARI EL YAKTI, DÜŞEN ARZ NEDENİ İLE KİRALIK EV KALMADI! 

Son dönemde yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile artık insanların sadece zorunlu oldukları durumda oturmak için ev aldıklarını, yatırım için ev alan kişilerin sayısında yaşanan düşüş nedeni ile kiralık ev bulmanın da zorlaştığını belirten Yazıcı "Talep hızı düştü ama arz daha da çok düştü.

Arz talebi dengelemediğinden fiyatlar çok arttı. Konut kredi faizleri yüksek, konut sektöründe yeterli stok kalmadı, alım ve satım çok yavaşladı. Özellikle yatırım için konut alımı neredeyse durdu. İstanbul'da kiralık ev yok denecek kadar azaldı" diyerek emlakçıların ev kiralamak isteyen kişiler için liste oluşturduklarını ve kiralık ev bulmaları durumunda bekleyen kişilerle irtibata geçtiklerini söyledi. 

KONUT ÜRETİMİ ARTMAZSA, BARINMA ARTIK LÜKS İHTİYAÇLAR ARASINA GİRECEK! 

En büyük sorunun kentsel dönüşüm çalışmaları nedeni ile İstanbul'da yaşandığı belirtilirken Yazıcı "Mal sahipleri artık daha da seçici, maalesef kiralar bir sene öncesine göre daha da yüksek, depozitolar bile yükseldi. Kiralık arayışına çıkılan bir ev makul fiyatlıysa hızla kiraya veriliyor. Kısa zamanda konut üretimi yapılmazsa barınma artık daha da lüks hale gelecek" diyerek sektörün ortak bir görüş etrafından toplanarak sorunun çözümü için adım atması gerektiği dile getirildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@