Konut Sektörü Değerlendirdi: Ev Fiyatları Neden Artıyor, Yükseliş Devam Eder Mi?

Konut fiyatlarına zam yağmuru tüm hızı ile devam ederken yaşanan artış kiralara da yansıdı. Peki, ev fiyatları neden yükseliyor, ne zaman düşer?

Konut Sektörü Değerlendirdi: Ev Fiyatları Neden Artıyor, Yükseliş Devam Eder Mi?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar bir yandan yükselen ev fiyatları bir yandan da konut kredisi faiz oranları nedeni ile çifte mağduriyet yaşıyorlar. Konut satın almak her geçen gün biraz daha zorlaşırken konut fiyatlarında yaşanan artışın nedenleri de merak ediliyor.

Son senelerde istikrarlı bir şekilde artış gösteren konut fiyatları özellikle de pandemi döneminde yakaladığı yukarı yönlü hızlı grafik ile dikkat çekmişti. Süreçte ev sahibi olmak isteyen kişilere de kritik uyarı yapıldı. Peki, ev fiyatları neden arttı, ne zaman düşer, düşecek mi, yükselmeye devam eder mi?

EV FİYATLARI NEDEN ARTTI?

Koronavirüs salgını döneminde hem ev fiyatları hem de araç fiyatları rekor oranda zamlandı. Yaşanan artışı değerlendiren uzmanlar pandeminin etkisine dikkat çekti. Koronavirüs salgını döneminde insanların konut tercihleri büyük oranda değişirken yazlık bölgeler başta olmak üzere balkonlu, teraslı ve bahçeli evlere olan ilginin artması ile beraber fiyatlarda da yükseliş başladı.

Rekor oranda yaşanan artışa rağmen pandemi döneminde yeni konut üretiminin zorunlu tedbirlerle düşmesi ve azalması fiyatları daha sert yükseltti. Yine pandemi döneminde üretimde yaşanan sorunlarla beraber demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere gelen zamlar inşaat maliyeti rakamlarını yükseltti.

Müteahhitler gelen yoğun zamlar nedeni ile üretimi kıstı. Yeni konut üretiminde yaşanan azalma ev fiyatlarına zam olarak yansıdı.

konut fiyatlarına zam-1

KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER, EV FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Konut sektörü temsilcileri konut fiyatlarında aşırı yükselmenin kamu bankaları tarafından Haziran ayında verilen ucuz kredi desteği döneminde yaşandığını belirterek konut fiyatlarına yakın tarihte indirim beklentisi olmadığını dile getirdiler.

Konut sektöründe büyük bir üretim açığı bulunduğu belirtilirken pek çok ünlü markanın yeni konut lansmanlarını ertelemesi ve konut projelerinin rafa kaldırılması da bu tezi destekledi.

Demir, çimento, gazbeton gibi inşaatın temel taşlarında yaşanan yukarı yönlü hareketlilik inşaat maliyetlerini yükseltirken ev fiyatlarının maliyetlerinde yaşanan artışın konut fiyatlarında yukarı yönlü hareketliliğe neden olduğu belirtiliyor. Ev fiyatları için yukarı yönlü hareketlilik riski devam ederken yeni bir kredi desteği verilmesi durumunda bu yükselişin daha da hızlanacağı öngörülüyor.