Konut Sektörü Nisan Ayından Umutlu "Faizler Düştükçe Konuta Talep Artacak!"

Dün TÜİK tarafından konut satış istatistikleri açıklanırken açıklanan rakamlara göre konut satışlarında düşüş devam ediyor.

Emlak Haberleri 19.03.2019 - 08:56 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

Dün TÜİK tarafından konut satış istatistikleri açıklanırken açıklanan rakamlara göre konut satışlarında düşüş devam ediyor. İnşaat sektörü ise Nisan ayından umutlu!

TÜİK Şubat 2019 dönemine ait olan konut satış istatistikleri rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre konut satışlarında düşüş devam ediyor. Türkiye genelinde Şubat ayında toplamda 78 bin 450 adet konut satıldı. Konut satışları yüzde 18,2 oranında düşüş yaşarken en büyük kan kaybı ipotekli konut satışlarında yaşandı. İnşaat Sektörünü Yabancıların Alımları Ayakta Tutuyor!İnşaat sektörünü şu anda ayakta tutan en büyük faktör yabancıların konut alımları olarak öne çıkıyor. Ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesi özellikle de kendi ülkelerinde iç savaş ve karışıklıklar yaşayan Orta Doğu ülkelerinin vatandaşlarının Türkiye'ye olan ilgisin arttırdı. Yabancılara konut satışı 2019 yılının Şubat ayında yüzde 92,1 gibi rekor bir oranda yükselerek 3 bin 321 adet rakamına ulaştı. Yabancıların alımlarının özellikle de markalı konut projelerinden olması elde kalan pahalı konutların satılması ve bu alandaki konut stokunun eritilmesi açısından büyük önem taşıyor. Sektör bu nedenle yabancılara konut satışına büyük önem veriyor ve yurt dışında düzenlenen gayrimenkul fuarlarına da yoğun ilgi gösteriyor. İpotekli Konut Satışları Eridi! TÜİK Şubat 2019 konut satış istatistikleri rakamları açıklandı. Açıklanan verilere göre Türkiye'de Şubat ayında konut satışları yüzde 18,2 oranında kan kaybı yaşadı ve yurt genelinde satılan toplam konut sayısı yüzde 78 bin 450 adet ile sınırlı kaldı. Açıklanan verilere göre Şubat ayında 2018 yılının aynı dönemine oranla ipotekli konut satışları yüzde 68,2 oranında düşerek 8 bin 890 adet ile sınırlı kaldı. Türkiye genelinde Şubat ayında ipotekli konut satışı 8 bin 890 adet ile sınırlı kalırken en fazla ipotekli konut satışı İstanbul'da yapıldı. Peşin satış ve senetle konut satışları kapsayan diğer satış türleri ise yüzde 2,2 oranında artış göstererek 69 bin 560 adet olarak gerçekleşti. Konuta Talep Yoğun, Vatandaş Konut Kredisi Faiz İndirimi Bekliyor!Aslında konut sektöründe talep sıkıntısı bulunmuyor. Vatandaş ev almak için fırsat kolluyor. Son olarak TOKİ tarafından gerçekleştirilen 50 bin sosyal konut projesine 200 binden fazla başvuru gelmesi de bunu gözler önüne seriyor. Vatandaş ev sahibi olmak istiyor ancak mevcut koşullar ve faiz oranları nedeni ile beklemede kalmayı tercih ediyor. Bankaların faiz oranları düştüğünde yapılandırma şansı vermemesi vatandaşı beklemede kalmaya zorlayan bir başka önemli neden olarak öne çıkıyor. Nisan ayı itibari ile faiz oranlarının biraz daha aşağıya gelmesi ile beraber beklemede kalan taleplerin alıma yönlenmesi ile konut satış rakamlarının hızla yükselmesi bekleniyor. Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@