Konut Sektörü Özel Bankalara Seslendi: Elinizi Taşın Altına Koyun, Kredi Faizlerine Düşürün

Kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası sonrası gözler özel bankalara çevrildi. Özel bankalarda da konut kredisi faiz oranları düştü ancak henüz yüzde 1 seviyesine bile yaklaşan bir banka yok.

EMLAK HABERLERİ 28.08.2019 - 18:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası sonrası gözler özel bankalara çevrildi. Özel bankalarda da konut kredisi faiz oranları düştü ancak henüz yüzde 1 seviyesine bile yaklaşan bir banka yok.

0.99 faiz indirimi açıklaması sonrasında konut sektöründe beklenen hareketlilik başladı. Uzun süredir faiz oranlarının çok yüksek olması nedeni ile ev alma kararını erteleyen vatandaş büyük bir hızla alıma başladı. Konut Fiyatları İçin Beklenen Yükseliş Alımları Hızlandırdı Konut fiyatlarında yaşanan maliyet artışı ve konut üretiminin azalması nedeni ile konutların daha da değerleneceği belirtilirken vatandaş alıma başladı. Kamu bankaları konut kredisi taleplerine yetişmekte zorlanırken özel bankaların da kredi faiz indirim haberleri gelmeye başladı. Ancak yapılan indirimler henüz istenilen seviyelere ulaşmadı. Konu hakkında açıklama yapan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt “Bu ayın başında kamu bankaları tarafından faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesiyle sektörde umut veren gelişmeler yaşanmaya başlamıştı.Sektör temsilcileri olarak, kamu bankalarıyla başlayan faiz indirimine özel bankaların da dahil olması yönünde bir beklentimiz oluşmuştu. Bugün özel bankaların da indirime gitmesiyle birlikte bu beklentimiz karşılanmış oldu. İlk haftada 14 bin konutun satışının yapılmıştı.Özel bankaların da faiz indirimiyle bu rakamın hızla artışa geçerek, satışlarda ciddi sıçrama etkisi yaratacağını düşünüyoruz" diyerek özel bankalara kredi faizlerini düşürün çağrısı yaptı. Ekonomiye Destek Olunması Gerekiyor Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Başkanı Altan Elmas konut satışlarını değerlendirerek "Faiz indirimi sonrası 34 bin kişi 5.9 milyar TL’lik kredi talep etti. Buna özel bankalar sembolik indirimle destek oldu. Sektörün beklentisi karşılanmamış oldu.Oysa kazan kazan mantığı ile verilecek bir destek ile tüm paydaşlar kazanacak. Şu anda 180 ay vade fırsatı çok önemli. 500 bin TL ve altında kredi kullanacak vatandaşlar için önemli bir fırsat var. Kamuoyununda bu konuda önemli desteği var. Hepimizin ekonomiye destek olması lazım” dedi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@