Konut Sektöründe Son Durum ve Beklentiler Ne?

İnşaat sektöründe yaşanan kriz, satışlardaki durgunluk nedeni ile konut sektöründe de kendisini hissettirmeye devam ediyor. Peki, konut sektörü ne durumda?

Emlak Haberleri 17.06.2019 - 08:59 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

İnşaat sektöründe yaşanan kriz, satışlardaki durgunluk nedeni ile konut sektöründe de kendisini hissettirmeye devam ediyor. Peki, konut sektörü ne durumda?

Türkiye'nin en büyük çatı kuruluşları arasında yer alan KONUTDER Başkanı Altan Elmas konut sektörünün içerisinde bulunduğu son durumu değerlendirdi. Altan Elmas sektörün 2019 yılının ikinci yarısında beklenen atağı gerçekleştireceğini söylerken konu hakkında Star gazetesinden Kaan Zenginli ile özel bir röportaj gerçekleştirdi. Konut Sktöründe Son Durum Ne?Son dönemde sık sık dile getirilen konut sektöründe kriz olup olmadığı yönünde de konuşan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve KONUTDER Başkanı Altan Elmas "Türkiye ekonomisine yönelik 2018 yılında gerçekleştirilen finansal saldırıların sebep olduğu dalgalanmalar her sektörü olduğu gibi gayrimenkul sektörünü de etkiledi.2019’un ilk yarısını ekonomimiz ve sektörümüz için dengelenme sürecinin devamı şeklinde geçiriyoruz. Yükselen faizler talebin ertelenmesine neden oldu. Geçen sene yapılan konut satışlarını destekleyen kampanyaların, KDV, tapu harcı gibi indirimlerin olumlu etkileri olsa da bunlar sınırlı kaldı. Yılın ikinci yarısından itibaren normalleşme yaşanacaktır. Her yıl evlenme ve boşanmalar, yaklaşık 700 bin konutluk bir talep oluşturuyor" diyerek sektörün yılın ikinci yarısından umutlu olduğunu söyledi. İnşaat sektöründe talebin her zaman var olduğunu söyleyen Altan Elmas şu anda yaşanan sıkıntının talebin ertelenmesinden kaynaklandığını, sektörde ivmenin kredi faiz desteği ve diğer kampanyalar ile uygun ortam oluşturulduğu anda yeniden yukarı yönlü hareket edeceğini dile getirdi. İnşaat Sektörü Yabancıya Konut Satışı İçin İhracatçı Statüsü ve Destek Talep Ediyor İnşaat sektörünün son dönemde yabancıya konut satışı ile büyük bir çıkış yaşadığını dile getiren Altan Elmas "Konutder olarak bugüne kadar Kamuyla STK’lar arasında köprü olduk. Pek çok başarılı kampanya ve regülasyonun hayata geçmesini sağladık. Bakanlıklarımızı ziyaret ederek sorun ve çözüm önerilerini içeren birer rapor sunduk. Bu önerilerden pek çoğu hayata geçti.Örnek olarak Emlak Katılım Bankası’nın kurulması da bu rapordaydı. Raporun en önemli maddesi ise yurtdışına satışlarla ülkeye döviz getiren bir sektör olarak ihracatçı sayılmamızdı. Çünkü yurtdışı faaliyetlerimiz derinleşerek artıyor. 2018’deki 6 milyar dolarlık hedefimizi gerçekleştirdik. 2019’da da 10 milyar diyoruz. Bu kapsamda sektörümüzün ihracatçı statüsü imkanlarından yararlandırılması gerekli. Diğer en önemli reform talebimiz sektörün EximBank imkanlarından yararlandırılması.Diğer sektörlerde olduğu gibi EximBank imkanlarından yararlanmayı talep ediyoruz. Bu çok ön açıcı bir karar olur. Yurtdışında açılacak satış ofisleri ve diğer tanıtım faaliyetleri Eximbank tarafından karşılanmalı. Ayrıca yurtdışına satışları katlanarak artan bir sektör olarak Ticaret Bakanlığı’ndan Turquality kapsamına alınmayı talep ettik. Turquality ile sektörden küresel markalar çıkmasına destek olunmalı. Bu taleplerimizin gerçekleşmesiyle sektör olarak önümüzdeki yıllar için 25 milyar dolar gelir hedefi hayal olmaz" diyerek hükümetten taleplerini sıraladı. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@