Konut Sektörüne Can Suyu Kredisi, Sıfır Tapu Harcı ve KDV İndirimi Beklentisi!

Pandemi nedeni ile ortaya çıkan ekonomik dalgalanma ve kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş ne yazık ki konut ve gayrimenkul sektörünü olumsuz etkiledi. Konut satış rakamları sert düşüş yaşarken özellikle de yükselen konut kredisi faiz oranları satışlara olumsuz yansıdı. Sektör düşük faizli kredi desteği, tapu harcı ve KDV indirimi desteği bekliyor.

Konut Sektörüne Can Suyu Kredisi, Sıfır Tapu Harcı ve KDV İndirimi Beklentisi!

Ev sahibi olmak yükselen faiz oranları ve konut fiyatları sonrası giderek zorlaşırken inşaat sektöründe yeni can suyu kredisi ve teşvikler beklenmeye başlandı.

Özellikle de düşük faizli konut kredisi desteği, sıfır tapu harcı uygulaması ve KDV indirimi beklentisi ağırlık kazandı. Türkiye'nin lokomotif sektörleri arasında gösterilen, pek çok alt sektörü besleyen ve önemli istihdam kaynağı sağlayan inşaat sektörü konut satışlarını arttırmak için acil destek çağrısında bulundu.

TÜİK İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ AÇIKLANDI, ŞİRKETLER EN FAZLA FİNANSMAN SORUNUNDAN YAKINDI!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan sektörel güven endeksi verilerine göre inşaat sektöründe güven kaybı devam ederken inşaat sektörü güven endeksi Mart ayında 79,8 olarak ilan edilirken, Nisan ayında söz konusu rakam yüzde 3,1 oranında azaldı ve 77,3 değerine geriledi.

İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörler sıralamasında finansman sorunları bir önceki anket döneminde yüzde 24,5 iken Nisan ayında gerçekleştirilen anket çalımasında yüzde 28,7 seviyesine yükseldi. Firmalar finansman sorununa dikkat çekerken ipotekli konut satışlarında yaşanan çakılma da bu endişenin kaynağını ortaya koydu.

YENİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI GELİR Mİ, SIFIR TAPU HARCI VE KDV İNDİRİMİ GELİR Mİ?

Sektörde yaşanan kaybın telafisi için çok acil kamu bankaları üzerinden indirimli konut kredisi kampanyası düzenlenmesi talep edilirken sıfır tapu harcı ya da en azından indirimli tapu harcı kampanyası, sıfır konutlar için KDV indirimi düzenlemesi talepleri daha güçlü bir şekilde ifade edilmeye başlandı.

Yapılan çağrıların yanıt bulup bulmayacağını ilerleyen günler gösterirken konut fiyatlarıın dizginlemek ve enflasyonu yükseltmemek adına söz konusu kampanyaların sadece sıfır konutlarla sınırlı tutulabileceği belirtiliyor.