Konut sektörünü durduran fırsatçı ev sahiplerinden yeni hamle! Daha çok beklersiniz!

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi sonrasında bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesiyle birlikte evleri satılmayan fırsatçı ev sahipleri zam yapmıştı.

EMLAK HABERLERİ 20.08.2019 - 19:30 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi sonrasında bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesiyle birlikte evleri satılmayan fırsatçı ev sahipleri zam yapmıştı. Yaptıkları zamlarla hareketlenen konut sektörünü durduran fırsatçı ev sahiplerinden yeni bir hamle geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 25 Temmuz faiz oranlarında 425 baz puan faiz indirimi yapıldı. Faiz indirimi yapılmasının ardından Ziraat Bankası başta olmak üzere Halkbank ve Vakıfbank kısa bir zaman sonra konut kredisi faiz oranlarını 0,99’a çekti. Bununla birlikte diğer özel bankalarda kendi imkanlarına göre konut kredisinde faiz indirimi yaptı.



EV SAHİPLERİ KONUTLARA ZAM YAPTI!



Bankaların konut kredilerinde faiz indirimi yapmaları sonrasında kısa bir zamanda binlerce vatandaş konut sahibi olabilmek için bankalara akın etti. Konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle konut sektörüne canlılık geldi. Hareketliliğin gelmesiyle birlikte konut sahipleri de daha önce satışa çıkardıkları konutlarına gizliden gizliye zam yapmaya başladı.



FIRSATÇI EV SAHİPLERİNDEN YENİ HAMLE GELDİ



Fırsatçı ev sahipleri satılmayan konutlara yaptıkları zamlarla birlikte hareketlenen konut sektörünün durmasına neden oldu. Daha önceden satılmayan konutlarına zam yapan fırsatçı ev sahiplerinden şimdi de yaptıkları zammı indirim yapma hamlesi geldi. Daha önceden satılmayan konutlarına zam yapan ev sahipleri şimdi yaptıkları yeni hamle ile evlerin satılmasını bekliyor.



BEN ALAYIM ANLAYIŞI



İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Konut talebi olması için hem kredilerin hem de konut fiyatlarının aşağıda olması lazım. Kamu bankaları faizi aşağı çekince talep oluştu ama bazı ev sahipleri ile müttehitler ‘Tüketicinin cebinden çıkacak para azaldı, bunun bir miktarını ben alayım’ anlayışıyla zam yaptılar. Dolayısıyla da başta Kadıköy olmak üzere bazı ilçelerde satılık evlere talepler düşük faize rağmen azaldı. Ümraniye, Çekmeköy, Beylikdüzü’nde ve Esenyurt’ta satışlar var. Çünkü talepler 300 ile 500 bin TL arası evler için yüksek.  Satışlar iyi gidiyor” ifadelerini kullandı.



DAHA ÇOK BEKLERSİNİZ



 “İnsanların elinden avantajlarını alırsanız, yaptığınız lüks konutların satılmasını daha çok beklersiniz” diyen İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, Bağdat Caddesi, Kozyatağı gibi yerlerde lüks adı altında binlerce konut inşa edildiğini ve fiyatlarının da şişirildiğini ifade ederek, “İstanbul’u geziyoruz. Zaten balon olan fiyata bir de zam yapmak, konutta canlanmasını beklediğimiz talebi baltalamaktan başka bir işe yaramıyor” dedi.



İnstagram Hesabımız için TIKLAYIN



Android uygulamamız için TIKLAYINIZ



İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ



 Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@