Konut Sektörünü Hareketlendirecek İndirim Kampanyası

Konut satışlarını arttırmak ve ekonomiyi canlandırmak için bayram sonrası kampanya hazırlıkları yapılıyor.

Emlak Haberleri 24.08.2017 - 14:30 15.07.2021 - 00:22 Serhat Karaman

Konut satışlarını arttırmak ve ekonomiyi canlandırmak için bayram sonrası kampanya hazırlıkları yapılıyor.

Kurban Bayramının gelmesi ile konut satışlarını arttırmak amacı ile kampanyalar yapılmaya başlandı. Konut satışlarının düşüş yaşadığı bu dönemde, satışları arttırmak amacı ile yapılan kampanyaların bayram sonrası da devam edeceği düşünülüyor.

Konut Satışlarını Canlandıracak Kampanya

Sektör, bayram sonrasında düşük taksitli ve ödemelerin Ocak 2019'a kadar erteleneceği yeni fırsatlar sunmaya hazırlık yapıyor. Ev sahibi olamayıp kira ödeyen vatandaşları sevindirecek olan bu kampanya ile erteleme ya da düşük miktarlı taksit imkanlarından yararlanarak ev sahibi olabilecek.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında konut satışlarında düşüş yaşandı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Ağustos 2016 tarihinde ekonomiyi canlandırmak ve konut satışlarında yaşanan düşüşün önüne geçmek amacı ile gayrimenkul sektörü kampanyalar yaparak konut satışları arttırılmaya çalışıldı.

Bununla birlikte, 240 ay vadeli kampanya sunarak, Türkiye’de ilk kez 20 yıl vadeli satışın önünü açmış oldu.

Kiracıları Sevindirecek

Gayrimenkul sektörünün hazırladığı kampanya daha çok kiracıların ilgisini çekeceği düşünülüyor. Böylece kira ya da başka bir ödemesi bulunanlar, piyasa şartlarının altında taksitler ödeyerek ödeme sıkıntısı çekmeden konut sahibi olma fırsatı bulacak.

Yapılacak bu kampanya diğerlerinden farklı olarak, Emlak Konut GYO çatısı altında gerçekleştirilmeyecek. Firmaların sektöre hareket getirmek için kendi bünyelerinde düzenleyeceği kampanyalarda faiz karşılama gibi önceki kampanyalara benzer uygulamalar da yer alacak.

Bayram Sonrası Kampanyalar Artacak

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, “Geliştiriciler, düşük taksit ödemeli ya da taksitlerin ertelendiği bir model üzerinde çalışıyor. Böylece kiracıların da ev sahibi olabilme şansı olacak. Konut firmaları bayram sonrasında fırsat yağmuruna hazırlanıyor” açıklamasını yaptı.

‘Sektörü Hareketlendirelim’

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, yapacakları kampanyaları konuştuklarını belirterek; “Sektörü hareketlendirelim, yeni bir kampanya yapalım düşüncemiz oldu. Bayram sonrasında hareket başlar” yorumunu yaptı.

Destek Olunacak

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ”Toplu bir kampanya yapmıyoruz. Yüklenicilerinin bir kısmı talepte bulundu. Kampanya bizim kampanyamız değil ancak yüklenicilere destek olacağız” açıklamasını yaptı.

Yüzde 20 Peşinat İstenecek

Hazırlıları yapılan kampanyaların, okulların açılışından sonra konut satışlarında hareketlilik başlanacağı belirtildi. Kampanya düzenlemek isteyen firmalar, çalışmalarına devam ediyor.

Edinilen bilgiler doğrultusunda, hazırlanan kampanyalar ile yüzde 20 peşinat istenecek ve geri kalan ödeme için de banka kredisi kullanılacak.

Bazı firmalar alınacak yüzde 20 peşinatı da taksitlere bölerek ödeme imkanı sağlayabilecek. Hazırlanan kampanya kapsamında peşin demelerde ise yüzde 15 indirim fırsatı sunulacak.

2 Ay Boyunca Devam Edecek

Hazırlıkları yapılan kampanya eylül ayında başlayacak ve 2 ay boyunca devam etmesi planlanıyor.
Banka kredisi kullanacaklar için konut kredisi faizi şu anda piyasada uygulanan yüzde 1.10 seviyesinde olacak.

Konut satışlarını arttırmak ve ekonomiye destek olmak amacı ile hazırlanan kampanyalara birçok banka da destek veriyor.

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar, bu kampanyalar kapsamından yararlanarak ev sahibi olma fırsatları bulabilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@