Konut Stokları Eriyor! 81 İlde Satılmaya Hazır 900 Bin Konut Ev Stoku Kaldı

Konut kredisi kampanyalarının arka arkaya gelmesi ile konut satış rakamları arttı. Son dönemlerde yapılan kampanyalarla iyice yükselen konut satışlarının ardından konut stokları da azalmaya başladı. İşte ülke geneli konut stoku rakamları ve şehirlere göre sıralama.

EMLAK HABERLERİ 07.02.2020 - 22:00 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Konut kredisi kampanyalarının arka arkaya gelmesi ile konut satış rakamları arttı. Son dönemlerde yapılan kampanyalarla iyice yükselen konut satışlarının ardından konut stokları da azalmaya başladı. İşte ülke geneli konut stoku rakamları ve şehirlere göre sıralama.

Türkiye genelinde yapılan bir araştırma sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Endeksa tarafından yapılan araştırma kapsamında Türkiye geneli 81 şehirde satılmaya hazır konut rakamları araştırıldı. Bunun yanında yapılan araştırmalarda konutların farklı şehirlerde ki ortalama satış rakamları ile konut yatırımlarının ne kadar sürede geri döndüğüne dair verilerde incelendi. Emlak365.com olarak bizlerde bu araştırma sonuçlarına ilişkin ayrıntıları aşağıda paylaşıyoruz. TÜRKİYE GENELİ KONUT STOKU 904 BİN SEVİYESİNDEOcakayı sonu itibariyle yapılan araştırma sonuçlarında 81 il geneli satışa hazır satılmayı bekleyen konut stoku sayısı 904 bin 52 olarak açıklandı. Araştırmada en çok konut stoku bulunan şehirler ile en az konut stokuna sahip şehirlerde belli oldu. Bu kapsamda konut stoku bakımından listenin başında İstanbul yer alırken ikinci sırada Ankara bulunuyor. Konut stokunun en az olduğu şehir ise Hakkari olarak kaydedildi. Konut Stoku En Fazla Olan İller İstanbul, Ankara, İzmirTürkiye konut stok ortalaması verilerine göre; en fazla stoku olan şehir İstanbul'da satışa hazır 260 bin 903 ev bulunuyor. Listenin ikinci sırasında yer alan Ankara'da konut stoku sayısı 130 bin 3. Listenin üçüncü sırasında ise İzmir bulunuyor. İzmir'de konut stoku satısı 76 bin 44. Konut Stoku En Az Olan İller Hakkari, ŞırnakTürkiye geneli konut stoku araştırmasında konut stoku en az olan iki şehir Hakkari ve Şırnak olurken bu şehirlerde satışa hazır 35 ev bulunuyor. İLLERE GÖRE METREKARE SATIŞ FİYATISöz konusu araştırmada ayrıca şehirlerdeki konut satışı tutarları da ele alındı. Bu bağlamda; Türkiye ortalama konut metrekare satış fiyatında en yüksek şehir Muğla oldu. Muğla'da konut metrekare satış fiyatı 4 bin 446 TL. Listenin ikinci sırasında yer alan İstanbul'da konut satış metrekare fiyatı 3 bin 579 TL seviyesinde.Ortalama konut metrekare satış fiyatının en düşük olduğu şehirler ise; 917 TL ile Hakkâri, 976 TL ile Ağrı ve 1003 TL ile Mardin listenin son üç şehrinde yer aldılar. Bu bilgilerin yanında araştırma sonuçlarına göre konut geri dönüş süreleri de şöyle oldu. Listenin ilk sırasında 13 yıl ile Ağrı yer alırken en uzun geri dönüş süreci 33 yıl ile Tunceli'de. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@