Konut Stoku Azalmaya Başladı, Ev Fiyatları Yükselecek!

Bankaların düzenlediği düşük faizli konut kredisi kampanyası ile konut satışlarında patlama yaşandı. Altan Elmas konut stoku hakkında yaptığı açıklama ile vatandaşı ev sahibi olmak için elini çabuk tutmaya davet etti.

EMLAK HABERLERİ 23.08.2019 - 11:10 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Bankaların düzenlediği düşük faizli konut kredisi kampanyası ile konut satışlarında patlama yaşandı. Altan Elmas konut stoku hakkında yaptığı açıklama ile vatandaşı ev sahibi olmak için elini çabuk tutmaya davet etti.

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas düşen konut kredisi faiz oranları ve yükselen konut satış rakamlarını CNN Türk'e değerlendirdi. Altan Elmas konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında konut fiyatlarında artış yaşanacağını söyleyerek vatandaşı ev alma konusunda hızlı davranmaya davet etti. Yeni Konut Üretimi Azaldı, Konut Talebi Arttı Altan Elmas yapmış olduğu açıklamasında "Son iki yılda konut piyasasında bir stok oluşmuştu. Ruhsatlar alınıyor inşaatlar yapılıyor. Konut stoklarında bir fazlalık oluşmuştu ve bu fazlalıkta konut fiyatlarının düşmesine sebebiyet verdi.Firmalar kampanyalar ve indirimler yaptı. Satışlarda sıkıntı yaşanınca dolasıyla yeni ruhsat ve yeni inşaat başlangıçlarında da büyük bir düşüş oldu. Verilere baktığımızda 2019 yılının altı ayındaki rakamlara göre yeni inşaat yok denecek kadar az. Tüm Türkiye'de sadece 120 bin konut ruhsat almış.Bu rakam geçen 360 bindi önceki sene 680 bindi. Yeni inşaat başlamadığı için, şuan eldeki konutlar kıymetli hale gelecek. Önümüzdeki altı ay içinde yeni konut yapılmayacak. Firmalar eldeki konutlarını satacaklar. Kredi faizlerinin düşmesiyle konut çok alınabilir hale geldi" dedi. Konut Azaldıkça, Elde Kalan Konutlar Değerlenecek Altan Elmas konuta talebin arttığını belirterek "Faizler yüksek olduğu için konut alma talebini erteleyenler için şuan bir fırsat dönemi. Eldeki konutlar değerlenecek. Şuan elde eski inşaat maliyetleriyle üretilen konutlar var, artan inşaat maliyetleri bu konutlara yansıtılmadı. Dolasıyla yeni üretilen konutların fiyatları daha yüksek olacak. Yeni konutlar yüzde 35 daha fazla olacak. Stoklar azaldıkça fiyatlar artacaklar" diyerek konut fiyatlarına zam geleceğini söyledi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@